Katar, Kafalara Kuşku Katar

Katar, Kafalara Kuşku Katar

Hasan Macit yazdı:

“İklim değişikliğinin yaşandığı, Anadolu’nun hızla kuraklığa doğru gittiği ve su savaşlarının konuşulduğu, tartışıldığı bir dönemde su ile ilgili yapılan anlaşmalar, kafalarda soru işareti kalmayacak şekilde kamuoyu bilgilendirilmeli, aydınlatılmalı.”

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı için, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani Türkiye’ye geldi.

Basından öğrendiğimiz kadarıyla, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, sarayda baş başa görüştüler.

Görüşme sonrası, iki devlet başkanının dirliğinde (huzurunda), iki devletin kurulları arasında bir dizi yatırım ve işbirliği anlaşmaları imzalandılar.

Türkiye’nin kayıp ve kazanımları açısından anlaşmaların hepsi çok önemli idi. Hepsi ayrı ayrı tartışılmalı kamuoyu aydınlatılmalı.

İmza altına alınan on anlaşmadan sadece, İstanbul Borsasının %10 hissesinin Katar’a satılması ile ilgili eleştiriler basın ve siyasilerin gündeminde yer aldı. Bu tartışmalar diğer anlaşmaları gölgeledi. Kamuoyu yeterince bilgilendirilemedi. Asıl tartışılması gereken anlaşmalar gözden kaçırıldı.

Anlaşmalar tartışılıp kamuoyu bilgilendirilmeli.

                                                         ***

İmzalanan antlaşmalar içinden doğa ve tarımı ilgilendiren anlaşma üzerinde durmak istiyorum.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Katar Enerji İşleri Bakanı Saad Bin Sherida El Kaabı arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”

Kamuoyuna, su yönetimi alanında yapılacak işbirliğinin nasıl yapılacağına ilişkin bir açıklama yapılmadı. Gerek Cumhurbaşkanlığı iletişim kanallarında, gerek Tarım ve Orman Bakanlığı iletişim kanallarında uyum (mutabakat) tutanağı (zaptı) ile ilgili yazılı bir açıklama yok.

Ancak, Anadolu Ajansının verdiği bilgiye göre;

Katar ile ‘su yönetimi’ alanında iş birliği yapılacak”

“… tarafların su yönetimi alanındaki teknolojik ve bilimsel yeteneklerinin güçlendirilmesi, ortak çıkarlar ve bütünleyici etkinlik temelinde iki ülke arasında su yönetimi alanında iş birliğinin artırılması ve bunun teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Entegre su kaynakları yönetimi kapsamında su kaynaklarını korumak ve geliştirmek, su kalitesini ve miktarını izlemek hususlarında deneyim ve teknoloji paylaşımı da iş birliği başlıkları arasında bulunuyor.

Su kaynaklarını geliştirmek için en son teknolojiler kullanılacak

… her iki ülkede su kaynaklarını geliştirmek için en son teknolojilerin uygulanması konusunda iş birliği güçlendirilecek.

… su kullanımı koruma programlarının iyileştirilmesi konularında en son teknolojilerin uygulanmasına yönelik ortak projeler yürütülecek, sektördeki paydaşların iş birliği yapması teşvik edilecek.

Anlaşma çerçevesinde, su kaynakları ile bu kaynakların gıda güvenliği ile ilişkilerinin, yer altı suyu sisteminin, doğal ve yapay beslenmenin yönetilmesi ile iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine etkileri konularında deneyim paylaşımı gerçekleştirilecek, proje bazlı iş birliği yapılacak.”

                                                           ***

Su kaynakları bulunmayan, su gereksinimini deniz suyunu arıtarak karşılayan ve çöl ülkesi olan Katar ile ‘su yönetimi alanında işbirliği’ nasıl yapılacak?

Katar’ın hangi, insan kaynağı, bilgi birikimi ve teknolojisi ile ortak projeler yapılacak?

Su kaynakları konusunda iki ülke nasıl bir işbirliği ve yönetimi yapacak?

Ortadoğu ülkelerinin ve emperyalist ülkelerin karşı çıktığı ve yapılma aşamasında çeşitli engeller çıkarılan GAP projemizle bir ilgisi var mı?

Katar, gereksinimi olan suyu Türkiye’den sağlama anlaşması mı?

Son zamanlarda çok tartışılan ‘Kanal İstanbul’ projesinin yapılması, işletilmesi ile bir ilgisi var mıdır?

Soruları çoğaltabiliriz.

Kamuoyunu bilgilendirmek, kafalarda oluşan soruları yanıtlamak uyum tutanağını imzalayanların görevidir.

İklim değişikliğinin yaşandığı, Anadolu’nun hızla kuraklığa doğru gittiği ve su savaşlarının konuşulduğu, tartışıldığı bir dönemde su ile ilgili yapılan anlaşmalar, kafalarda soru işareti kalmayacak şekilde kamuoyu bilgilendirilmeli, aydınlatılmalıdır.

Yoksa Katar kafalara kuşku katar!

hasanmacit@gmail.com              

Diğer Yazılar