İşçileri Çalıştıranlar Salgının Yayılmasından Sorumludur

İşçileri Çalıştıranlar Salgının Yayılmasından Sorumludur

Halil Yeni yazdı:

“Bir tarafta tüm risklere rağmen çalışacaksınız diyen iktidar. Diğer tarafta bahçeli villalarının yada yalılarının en güzel köşelerinden fotoğraflar paylaşıp ‘’evinde kal’’ çağrıları yapan patronlar bir diğer tarafta günde 8- 12 saat ölüm tehlikesiyle çalışıp öğlen arasında ekmek arası ıspanak yiyen yoksullar. Yani biz.”

Fabrikalarda uygulanması gereken esas kural, zorunlu olmayan alanlarda üretimin durması ve işçilerin ücretli izne çıkarılmasıdır. Fakat iktidar her söze başladığında emeğin yanında değil sermayenin arkadaşında olduğunu dile getirirken bunun pekte imkânlı olmayacağı görülüyor. AKP’nin politikası çarkların her ne olursa olsun dönmesi üzerine kuruluyken, patronlar bundan cesaretle, emekçileri ölümüne çalıştırıyor.

Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde İstanbul Tuzla’da yaşandı. Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Valfsan’da çalışan işçilerde koronavirüs tespit edildi. 300’ün üzerinde işçinin çalıştığı ve salgının hızla yayıla bileceği fabrikada patron üretimin devam etmesini, olası bir durumda işçilerin tazminatsız işten atılacağını söyledi. Sendika yönetimi üyelerine işten kaçınma haklarını kullanmalarını söylerken işçiler Devletin, çalışanın arkasında olmaması ve işten atılma korkusu nedeniyle üretimi durduramadıklarını dile getirdi. Fabrikada çalışma tüm risklere rağmen devam ediyor.

Yine HARB-İŞ Kocaeli Şubesinin, Gölcük Tersanesi Komutanlığına yazdığı yazıyla bir işçiye Kovid-19 tanısı konulduğu ortaya çıktı. Testi pozitif çıkan işçinin çalıştığı işyeri ve bindiği servisteki işçilerin de risk altında olduğunu belirten sendika, İş Sağlığı ve Güvenliği Kuruluna acil toplanma çağrısı yaparken, işçiler önlem için üretimin hemen durmasını istedi. Ancak tersanede işçiler çalıştırılmaya devam edildi.  

Sopayla saldırıp zorla çalıştırmak.

İzmir’de bulunan Akar Tekstil’de ise çalışan bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. DERİTEKS’in örgütlü olduğu ve 2 bin kişinin çalıştığı fabrikada, haberi öğrenen işçiler işten kaçınma haklarını kullanarak üretimi durdurdu. İş bırakma kararı üzerine eli sopalı bir grup işçilere ve haber yapan gazetecilere saldırmaya çalıştı. Fabrikada virüs tespit edilen işçi sayısı 12’ye yükselirken iş bırakma eylemi yapan işçilerden savunma istendi.  

Virüslü işyeri çalıştırmak suç değil, duyurmak suç.

Gaziantep’te ise Melike Tekstil firmasında çalışan iki işçinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı iddiası üzerine işçiler iş bıraktı. Patron işçilerin çalışmak istememesine rağmen zorla üretimi devam ettirirken DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, korona virüs tespit edilen konfeksiyonlarda üretime zorla devam edildiğini sosyal medya hesabından paylaştığı için gözaltına alındı. Melike Tekstil patronu ancak haberlerin basında daha fazla duyulması ve gelen tepkiler üzerine üretime ara verildiğini açıkladı.

İşten kaçınma hakkını kullanan ilk işçiler

İstanbul Maltepe’de bulunan ve yaklaşık 200 kişi çalıştığı Sanel Elektronik’te bir işçide koronavirüs testi pozitif çıktı. İşçiler üretime ara verilip izne çıkmayı talep etti. Patron ise işletmeyi sadece 24 saat kapatarak üretime yeniden başladı. Bunun üzerine fabrikada örgütlü olan Birleşik Metal İş Sendikası “işten kaçınma haklarını” kullanarak üretime 14 gün boyunca ara verdi.

İş bırakma kararına ‘’şehven’’ Valilik yasağı.

Bir başka örnek ise Kocaeli Gebze’de yine Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Sarkuysan’da yaşandı. 6 işçi, Kovid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan testlerden beşi pozitif çıktı. İşçiler gerekli önlemlerin alınmaması ve salgın tehlikesi nedeniyle işten kaçınma haklarını kullanarak üretimi durdurdu. Patron ise işçilere mesaj göndererek üretime devam etmemeleri durumunda haklarında yasal işlem başlatacaklarını bildirerek tehdit etti.

İşçiler kararlıydı. İşten kaçınma haklarını içeren dilekçeleri doldurarak fabrikadan ayrıldı. O akşam kentte sıra dışı bir olay yaşandı. Sarkusan işçilerinin üretimi durdurması üzerine Kocaeli Valiliği kentte “iş bırakma” da dâhil tüm eylemlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Sarkusan işçileri aldıkları karardan vazgeçmedi. Yasak kararı yoğun tepkiler aldı. Gece yarısı açıklama yapan Valilik “İş bırakma yasağı sehven yazıldı” diyerek metni düzeltti.

Liste uzatıla bilinir fakat yukarıda yaşananlar iktidarın ve patronların emeğe ve emekçilere verdiği değerin göstergesidir. Sonuç olarak şunu söyleye biliriz. Bir tarafta tüm risklere rağmen çalışacaksınız diyen iktidar. Diğer tarafta bahçeli villalarının yada yalılarının en güzel köşelerinden fotoğraflar paylaşıp ‘’evinde kal’’ çağrıları yapan patronlar bir diğer tarafta günde 8- 12 saat ölüm tehlikesiyle çalışıp öğlen arasında ekmek arası ıspanak yiyen yoksullar. Yani biz.

Diğer Yazılar