Hatırlatma

Hatırlatma

Kâmuran Şems yazdı:
Bazı şehirler vardır hiç bomba sesi duymamış, bomba patlamamış, korku basmamış, huzuru kaçmamış; bazı şehirler vardır kimi zaman yılda peş peşe üç kez patlamalarla sarsılmış.

Bazı şehirler vardır hiç bomba sesi duymamış, bomba patlamamış, korku basmamış, huzuru kaçmamış; bazı şehirler vardır kimi zaman yılda peş peşe üç kez patlamalarla sarsılmış.

Sene 1990, aylardan Ekim, 17 yaşındayım. Üç beş yeni yetme pastane keyfi sürüyoruz; o zamanlar her köşe başında üçüncü kuşak kahve dükkanları yoktu. Korkunç bir sesle irkildiğimizi hatırlıyorum.

Sene 1993, aylardan Ocak, yine aynı semtte, bu defa genç kadın havalarıyla hezeyan ve heyecan dolu, hararetli konuşmaları söndüren yine şiddetli bir patlama.

Sene 1999, aylardan Ekim, sabah saatleri, kötü haber tez duyulur; bir patlama daha.

Sene 2016, aylardan Şubat, 43 yaşında “bıkkınlık, ilgisizlik ve alaycı bir yorgunlukla” dünyaya bakan bir kadınım. Akşam üstü evime gelmişim, güya sıradan bir gün. Ansızın kulaklarımda derinden gelen bir depremin sesi gibi tekinsiz bir çınlama.

Sene 2016, aylardan Temmuz. Bunaltıcı bir sıcak, içimde sinsi bir sıkıntı. Bir dostla o gün yapılan sohbetin konusu bir patlama olursa ölmeli, patlamanın izleriyle eksik yaşamamalı.  Sabaha karşı, evime 3 km uzaklıktan bir patlayıcı madde sesi daha.

Bunlar dehşetengiz saldırıların bir kaçı, hepsini sayacak mecalim yok.

Bu mevzuyu 24 Ocak 2020’de kaleme alıyorum. Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünde. Faili meçhul cinayetler ülkesinde.

Bu devirde hala küçük burjuvazinin tüm kurallarını yerine getiren samimiyetsiz bilmişler, sanat eserleri  koleksiyonerliğinin sonradan görmeliği devşireceğini sananlar, Dandy’ler—züppeler ülkesinde. [“dandy özellikle 18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarında İngiltere’nin orta sınıf bir geçmişinden gelmesine rağmen, aristokrat bir yaşam tarzı taklit etmeye çalışan, kendi kendini yetiştiren.”]

Kuramın düşünsel boyutunda, akademik gerçekçilik mertebesine ulaşmış, nazeriye ustaları ülkesinde.

Ortadoğu kıskacında kendini bulamayanlar ülkesinde.

Sonsuz bahaneler üretenler ülkesinde.

Faydalıyı sürdüremeyeyip, zararlı ne varsa sürdürenler ülkesinde. Saymakla bitmeyecekler ülkesinde.

İşte böyle..

Diğer Yazılar