Bir Yaşama Direnişi Olarak Wikipedia’ya

Bir Yaşama Direnişi Olarak Wikipedia’ya

Virginia’nın Odası yazdı:
2 senedir yasaklı olan evrensel bir ansiklopediye, adresinin başına “0” koyarak adrenalin bağımlılığını bilgiye ulaşma çabasına katıp bireysel ve heretik yaşama direnişleri geliştiriyoruz…

Zamanın göreceli olması, Einstein’dan bağımsız olarak Girmek Ortadoğu topraklarında sosyolojik bir gerçekliği ifade eder. Miladi takvime göre ölçülen zaman mesela Batı’dan alınan teknolojik gelişmelerle yeknesak ilerlerken, düşünsel dünyayla arasına bir Reform ve bir Rönesans koyabilir.

Zamanın göreceliliği; bundan 15 sene önce ibretlik haberler kontenjanından verilen fetvalarıyla insan vicdanını zorlayan Mısır müftülerini içinde bulundukları çağdan bir gün dahi ileri götürmeden, aynen bu topraklara getirebilir. Çünkü söz konusu, cehalet fetişizmi ve vicdan sömürüsü olduğunda zaman hep Ortaçağ’da takılı kalır ve bütün mesafeler yok olur. Yasaklar, kendinden olmayanları yok edenlerin hükümranlık kokulu metodolojisidir.

Nazım’ın;

Yasaklar dünyasındayım.

Yârin yanağını koklamak, yasak.

Çocuklarınla yemek yiyebilmek aynı sofrada, yasak.

Aranızda tel örgü ve gardiyan olmadan konuşmak kardeşinle, ananla; yasak.

Yazdığın mektubun kapatmak zarfını ve zarfı yırtılmamış mektup almak, yasak.

Yatarken lambayı söndürmen, yasak.

Tavla oynaman, yasak.

Ve yasak olmayan değil, yüreğinde gizleyip elde kalabilen şey; sevmek, düşünmek ve anlamak.

Deyişi gibi yasaklar dünyasındayız.

Wikipedia’ya girmek, yasak.

Wikipedia’ya giremediğiniz evinizden istediğiniz yere dünyanın geri kalan insanları gibi taksiyle mi yoksa Uber’le mi gideceğinize ilişkin seçimi yapmak, yasak.

Düğün için kapatılan yolla ilgili bir şey sormak, bunu eleştirmek, dayak yememek ve devamında günlerce evden çıkmanız; yasak.

Savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğuna ilişkin düşüncenizi beyan etmek, yasak.

22’nci kattan atılıp eğer sosyal medyada farkındalık uyandıramadıysanız adalet arayışlarınız, yasak.

Ama bizim de direnişlerimiz var. 2 senedir yasaklı olan evrensel bir ansiklopediye, adresinin başına “0” koyarak adrenalin bağımlılığını bilgiye ulaşma çabasına katıp bireysel ve heretik yaşama direnişleri geliştiriyoruz.

0 ekliyoruz, bize yasaklananlara.

İşte bu yüzden bir adım ilerlemediğimiz gibi, yokluğu ispatlı varlık çabalarımızla yasaklar dünyasında mikro delikler açıyoruz; özgür bir dünyaya doğru akan can yakan bir sızıntıya.

Diğer Yazılar