Annecik

Annecik

Akasya Kansu yazdı:
Ah bu annecik hep tanıdıktı. Turgut Özal’la Papatya olan, başka annelerin çocukları beyaz Toroslarla kaybolurken; Tansu Çiller ilk “kadın” başbakan oldu diye sevinen. En iyi arabaları oğulcukları süren…

Gerici, liberal politikalar sessiz sessiz gündelik hayatımızın gözeneklerine sızdı. Sokaklardan evlere hapsolduk. Güleçken utangaç, sesli konuşurken sessiz olduk. Her düzen kendi karakterini yaratır.  Bu düzen de kendi erkeğini, kadınını yarattı. Gericiliğin de liberalizmin de kadına biçtiği en iyi giysi annelik oldu. Evinin kadını olmak, toplumsal cinsiyetin kurallarına uymak kural oldu. Kadınlara eski yüzlü bir kaftan dayatıldı. Ama bazıları da kaftanı giymeye dünden razıydı.

Derken bir annecik tipi türedi.

Ah bu annecik hep tanıdıktı. Turgut Özal’la Papatya olan, başka annelerin çocukları beyaz Toroslarla kaybolurken; Tansu Çiller ilk “kadın” başbakan oldu diye sevinen. En iyi arabaları oğulcukları süren.

Akp, bu anneciklerin bir kısmını özellikle ve hamdolsun kızları bale yapmayan annecikleri değişik bir biçime soktu. Bu anneciğin karşısında uzun dönem ölü taklidi yapan, hüküm süren politikaları beğenmese de “aman canım çalışıyorlar” diyerek inceden destekleyen bir başka annecik türü de çıktı.

Bu annecikler çocuklarına şeker yedirmiyor. Çünkü şeker zehir. Çünkü şekere mısır şurubu enjekte ediyorlar. Çünkü kendi şekerini pancardan yapan şeker fabrikaları kapandı.

Aynı annecikler çocuklarına çilek yedirmiyor. Çünkü çilekler hormonlu. Çünkü çileklerin, domateslerin tohumları ölü doğuyor. Çünkü bir daha çilek, domates yemek isterseniz o ölü tohumu aldığınız yerden hormonunu bile bile tekrar almanız gerekiyor.

Yine aynı annecikler çocuklarına Çin’den gelen oyuncakları oynatmıyor. Çünkü kendi çocukları yaşındaki çocukların yaptıkları oyuncaklar kanserojen.

Diğer anneciklerinse

Hamdolsun iyi kocaları var.

Hamdolsun Şule Çet gibi gece yarısı başkalarının yanında işleri yok.

Hamdolsun şort giyip otobüsten tekmeyle atılmıyorlar.

Hamdolsun ülkenin birlik ve beraberliğe muhtaç olduğu bugünlerde sırf anne oldukları için cennette yerleri hazır.

Ah bu annecikler kuzularına kurban olsun.

Ali İsmail, Berkin, Abdocan annesiz cennetin  “kurban” çocukları.

Diğer Yazılar