Ortak Ahlak ve Profesörün Önemsiz Seçimleri

Ortak Ahlak ve Profesörün Önemsiz Seçimleri

Virginia’nın Odası yazdı:
Olmazsa toplumun çözüleceğini savunduğunuz ve devleti göreve çağırdığınız ortak ahlak; cemaat yurtlarında tecavüze uğrayan çocukların ailelerinin bu rezilliği örtbas etmek için vicdanlarına bastıkları anestezidir…

Geçtiğimiz ay, yeryüzünü gökkuşağına ve hatta gökkuşağıyla boyamak isteyen LGBT+ onur haftasını yaşadık. Aslında onların onur yürüyüşlerini bir zaman dilimine sıkıştırmak, hayatta kalmak için evrilmek zorunda kaldıkları savaşçılıklarına hakaret. Çünkü baskı altında yürümek zorunda kaldıkları her yol onurlu; yolun kenarına ektikleri çiçekler özgür bir dünyanın önizlemesi. 

Ama bahsedeceğim bu değil. 


Bahsedeceğim milattan sonra iki bin on dokuz yıl, 6 ay ve 30 gün sonra atılan “ortak ahlak” temelli bir tweet. Tweeti atan bir profesör. Kuvvetle muhtemel şu an “ortak ahlak”ın çağımız homo sapiens sapiens bireylerinin ortalamasına çekildiği bir semtin tatlı bir kafesinde içeceğini yudumluyor. Tweet’te “ortak ahlak” diyor, “eşcinsellerin yürüyüşü özgürlük sayılamaz” diyor, “ortak ahlak olmazsa toplum çözülür, parçalanır” diyor ve Devlin’in eleştirilerini dahi buraya yazmanın insan aklına hakaret sayılacağı, modası ta hiç yazılmadığı zamanlarda geçmiş “The Enforcement of Morals” makalesini iliştiriyor. Makale tweet’i zengin gösteriyor. Bense oturduğum yerde, 280  karakter ve ekine iliştirilmiş bir görsel sayesinde bedavadan zamanda yolculuk kazanıyorum. Işınlandığım yerde alt mahalledeki çalıbaşlı kadını cadı diye yakmayı planlıyoruz. Hiç evlenmemiş, çocuklarla arası pek iyi değil ve kedisi de var, haksız sayılmayız. 

Ortak ahlak nedir? Gözle görülür, elle tutulur mu? Ölçümü, ölçütü var mıdır ya da zamandan ve mekandan azade midir? 
Ben size bazı ortak ahlaklardan bahsedeyim. 

Olmazsa toplumun çözüleceğini savunduğunuz ve devleti göreve çağırdığınız ortak ahlak; cemaat yurtlarında tecavüze uğrayan çocukların ailelerinin bu rezilliği örtbas etmek için vicdanlarına bastıkları anestezidir. 


Bir televizyon programıyla bir çocuğa tecavüz edip öldürdüğü ortaya çıkan ve suçunu kabul eden katilin yaşadığı köydeki komşularının “Aramızda para toplayıp dava açacağız sunucuya” demelerindeki cürettir. 


Sırf sizin modası geçmiş tahakkümlerinizle içinde bulunduğumuz zaman dilimi örtüşmüyor diye öldürdüğünüz, işkence ettiğiniz, bir fotoğrafı dahi olmadan evin girişine gömdüğünüz, berdellerle sattığınız kadınlar ve çocuklardır. Ortak ahlak diye uydurduğunuz şey, her türlü ilkelliğinizle tedavisi olmayan dogmalarımızı en süslüsünden meşrulaştırma aracınızdır. 

Ve “ortak ahlak” dediğiniz şey, kişiden kişiye değişir; en kötüsüyse mahalleden mahalleye bir “hafifletici sebep”tir. 

O yüzden, 2019 senesinde ortak ahlak denen anakronik uydurmalarınızı kamuya açarken mesela kadın olarak çok konuşmanızın bazılarının ortak ahlakına aykırı olabileceğini, önemsiz seçimleriniz-örneğin-saç renginiz mesela, bazılarının ortak ahlakına göre katli vaciptir fetvasına sebep olabileceğini unutmayın. 

Ya da belki de biliyorsunuz ama siz de alt mahalledeki çalıbaşlı, kedili kadını cadı niyetine yakmayı içten içe çok istiyorsunuz. Kadın olmaz, eşcinsel olur; o da olumlu.

Diğer Yazılar