Makeba İçin Yaşamak Saviano İçin Ölmek

Makeba İçin Yaşamak Saviano İçin Ölmek

Akasya Kansu yazdı:
Miriam Makeba, düğünlerde halk şarkıları söyleyen yerel bir şarkıcıydı. Güney Afrika’da uygulanan ırkçı politikalara karşı şarkı söyledi. Beyaz polislerden kaçan çocukların sesi onun şarkıları oldu. Yıllarca ülkesinden ayrı yaşadı…

Güney Afrika’da çok da yakın bir zamanda insanlar kendi topraklarında siyah diye ayrıldılar, ayrımcılığa uğradılar, öldürüldüler. Beyaz/siyah ayrımı öteki adıyla ırkçılık istikrarlı bir biçimde devlet politikası olarak yılları aşkın uygulandı. Siyah çocuğun gözündeki beyaz damlacıklar kuruyana kadar.

Güney Afrika yakın değil. Yakın olmayınca acılarını duymak zaman aldı. Peki Kosova? Yakındı. Annelerinin gözü önünde gencecik insanlar katledildi. Televizyondan izledik, köylere girdiklerini, öldürüldüklerini. Peki Irak? Üst üstte dizilmiş onca çıplak insan. Aklımızdan çıkar mı? Şimdi Suriye. Suriye’nin büyük çoğunluğu Türkiye’de. Irkçılık burnumuzun ucunda. Metroda Suriyeli çocuklara karşı bakışlar yakalıyorum. O hırsız, o yan kesici, o … Sanki kendi hırsızı yokmuşcasına. Sanki oradaki savaşa kendi muktedirleri neden olmamışçasına.

Miriam Makeba, düğünlerde halk şarkıları söyleyen yerel bir şarkıcıydı. Güney Afrika’da uygulanan ırkçı politikalara karşı şarkı söyledi. Beyaz polislerden kaçan çocukların sesi onun şarkıları oldu. Yıllarca ülkesinden ayrı yaşadı. Ama Miriam Makeba Güney Afrika için değil de İtalya’da mafyanın kirli ilişkilerine savaş açan gazeteci Roberto Saviano için şarkı söylerken öldü.

Ocak ayında Ankara’da bir mobilya fabrikasında 5, 2018’in temmuz ayında Adana’da bir plastik fabrikasında plastik öğütücüsünde 1, geçen hafta İstanbul’da yine plastik fabrikasında 4 Suriyeli işçi hayatını kaybetti.

Seçimlerde: “bayramlarda gidiyorlarsa geri dönmesinler, plajlarda kalmasınlar, orayı boşaltsınlar, taksime çıkmasınlar” demek kolay. Onları buralara getirenlere, bu hayata sürükleyenlere karşı çıkmak zor.

Almanya’da II. Dünya Savaşı öncesi Yahudilere yapılanlar, Güney Afrika’da siyahilere yapılanlar, Kosova’da Sırpların yaptıkları, Filistin’de bugün yaşananlar, değişik zamanların benzer hikayeleri.

Kolay olan ırkçılık. Zor olan aklıselim.

Diğer Yazılar