SIRBİSTAN HIYARI!

SIRBİSTAN HIYARI!

Hasan Macit yazdı: Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sırbistan’dan sıfır gümrükle ithal edilmesi kararlaştırılan tarım ürünlerinin tamamı kendi coğrafyamızda üretilmekte ve iki kalem ürün hariç kalanların tamamı tüketiminden fazla üretilmektedir…

14 Haziran 2019 tarihli, resmi gazetede “Sırbistan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair” 1143 sayılı Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.

Yayımlanan kararda, Sırbistan’dan 01 Ocak 2019- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ithal edilecek tarım ürününde gümrük vergisinin sıfırlandığı, belirtilmekte.

Sırbistan’dan sıfır gümrük vergisi ile ithal edilecek tarım ürünlerinin tamamı kendi coğrafyamızda Türk çiftçisinin ürettikleri ürünlerden oluşmakta.

Ülkemizdeki tüketime yeterli olmayan tarım ürünlerinin ithali yapılabilir.  Bunlardan, büyükbaş hayvan eti beş bin ton, ayçiçeği tohumu yağı 35 bin ton sıfır gümrük vergisi ile ithal edilebilecek.

Çiftçimizin üretip de pazarlayamadığı için ağaçlarını kestiği erik, vişne gibi meyveler de sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Rusya’ya ihraç edebilmek için çabaladığımız domatesi, depolarda çürüttüğümüz lahana, pırasaya varıncaya kadar birçok sebzeyi de Sırbistan’dan sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Hıyarın her türlüsü ülkemizde yetiştirilmekte olup tüketimi karşılamaktadır. Kendi ürettiğimiz hıyarların yanı sıra çeşit olsun düşüncesinden olsa gerek ki 200 ton Sırbistan hıyarı da sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Karar da adi buğday, yonca tohumu, korunga tohumu, burçak tohumu, sorgun tohumu, şekerpancarı tohumlarını yanı sıra ahududu, böğürtlen ve çileğe varıncaya kadar 59 farklı tarım ürünü sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Sırbistan’dan, 500 ton çeşitli ağaç fidanı da sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

                                                        ***

Orman Bakanlığının fidanlıkları vardı. Bu fidanlıklarda Türkiye’nin fidan gereksinimini karşılamak için fidan üretilmekteydi. Fidanlıklar da üretilen fidanlar halka paralı parasız verilmekte, Orman Bakanlığı ağaçlandırma çalışmalarında bu fidanlar dikilmekte ve hem istihdam sağlanmakta hem de para kazanılmaktaydı.

AKP iktidarı, “fidan üretiminde özel sektörün teşvik edilmesi, şehir merkezlerinde kalan fidanlıkların kapatılması, kapatılan fidanlıklardan oluşan kamu arazilerinin özel sektöre kiraya verilerek veya satılarak değerlendirilmesi” gerekçesiyle “Kapatılacak Orman Fidanlıkları” kararını aldı.

Kararın iptali için Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği (KIRÇEV) dava açtı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme kararının taraflara tebliği edene kadar birçok fidanlık arazisi, fidan üreticisi olmayan kurumlara satıldı. Elde kalanlar da işlevini kaybetti.

AKP’nin fidanlıklara uyguladığı politikanın sonucu dışarıdan fidan ithal eder konuma gelindi.

                                                                   ***

Yukarıda yapmaya çalıştığımız analizde de görülüyor ki; Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sırbistan’dan sıfır gümrükle ithal edilmesi kararlaştırılan tarım ürünlerinin tamamı kendi coğrafyamızda üretilmekte ve iki kalem ürün hariç kalanların tamamı tüketiminden fazla üretilmektedir.

Hükümetlerin görevi; tarımsal ürünlerin halkın gereksinimini karşılayacak yeterlilikte üretilmesi için destek olmak değil mi?

Ürettiğimiz ürünü dünya pazarlarında satılması için önlemler almak değil midir?

Sıfır gümrükle ithal izni niye?

AKP, Bu kararla Sırbistan çiftçisini desteklerken Türk çiftçisini kösteklemektedir.

hasanmacit@gmail.com

Diğer Yazılar