Ölü Taklidi Yapmak ya da Ölmek

Ölü Taklidi Yapmak ya da Ölmek

Ortadoğu’da işler böyle yürür. Tarihmiş, doğaymış, çocukmuş bunlar hep gündemin en sonunda hızlı geçilen haberlerdir. Batan güneşin ufuktaki en son turuncu çizgisidir onlar. Sesleri çıkmaz, göz alırlar, hızlıca kaybolurlar…

Türkiye’nin gündeminden dünyaya dönüp bakmaya halimiz yok. Biz kendi kendimize yanıp kavrulurken dünyanın bizden çok daha incelikli akan bir dinamiği var.

Uzun süredir Avrupa’nın değişik yerlerinde liseliler iklim değişikliklerine ilgi çekmek için eylemler yapıyor. Konuya ilişkin geçen haftaki haber şöyleydi:

“Alman Federal Meclisi’nde Almanya’nın iklim politikalarını protesto eden bir grup genç yere yatıp ölü taklidi yaptı.”

Haberin videosunu izleyince görüyorsunuz, bir grup genç emin adımlarla mecliste bulunan salona giriyorlar, konuşmaların yapıldığı ana holde durup hızlıca yere yatıyorlar.

Almanya’da işler böyle yürüyor. Ortadoğu’da ise işler daha zor. Çevreyi korumak istiyorsanız ölü taklidi yapmanız yeterli değil. Gerçekten ölmeniz gerekiyor.

Bir ay önceki bir haber:

“Olympos Antik kenti kazılarında doktora yapan ve kazı ekibi başkan yardımcısı olan Sinan Sertel Kemer ilçesinde ağaç kesme yüzünden tartıştığı bir adam tarafından kalbinden bıçaklandı.”

2017’ye ait başka bir haber:

“Finike’de taş ocaklarına karşı mücadele eden doğa savunucusu Aysin ve Ulvi Büyüknohutçu çifti evlerinde ölü bulundu.”

Ortadoğu’da işler böyle yürür. Tarihmiş, doğaymış, çocukmuş bunlar hep gündemin en sonunda hızlı geçilen haberlerdir. Batan güneşin ufuktaki en son turuncu çizgisidir onlar. Sesleri çıkmaz, göz alırlar, hızlıca kaybolurlar.

Yeşilliği gayrimüslim mezarlıklarından ve refüjlerdeki çiçeklerden menkul İstanbul’un kalbindeki tek yeşil Gezi Parkı’nın yaşlı çınarları için yedi tane fidan öldü. Gördük.

Şimdi depreme nazır nükleer santral yapıyorlar. Kaplumbağalara, denize, mersin ağacına inat. Cengiz, Kolin, Kalyon Gülnar’ı betona boğuyorlar. Tutmuyor. Bir daha boğuyorlar.

Çernobil yağmurunda yıkanan Kazım Koyuncu’yu gördüm. Çayı çok seven teyzemi.

Bundan sonra kim bilir kimleri göreceğim, göreceğiz.

Ortadoğu böyledir. Taklit yapmak yetmez. Ölmek gerekir.

Diğer Yazılar