26.07.2016, Salı

  • En Çok Okunanlar
  • En Çok Yorumlananlar

Mursi bu nedenlerle devrildi!
Mursi bu nedenlerle devrildi!
17 Ağustos 2013 06:56
Font1 Font2 Font3 Font4

Mısır’da Hüsnü Mübarek’i deviren Tahrir Meydanı, 3 Temmuz’da Muhammed Mursi’nin de iktidarına son verdi. Peki, ne oldu da daha 1 yıl bile dolmadan milyonlarca Mısır’lı Mursi iktidarına karşı ayaklandı? İşte Muhammed Mursi’nin 1 yıllık iktidarının ve yıkılışının kısa tarihi…

 

Tahrir Meydanı 11 Şubat 2011’de 30 yılık Mübarek diktatörlüğünü devirdi. Geçiş döneminin ardından 30 Haziran’da Batı’nın da desteğini alan Muhammed Mursi, Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak Mursi’nin seçilmesi, Mısır’ın problemelerini çözmekten çok daha da karmaşıklaştırdı. Mısır, gerçek demokrasiyi istiyordu, ancak Mursi’nin icraatları kısa sürede Mısır’lıların demokrasi beklentisini boşa çıkarttı.

 

“NEKROFİLİ YASA TASARISI TEPKİ ÇEKTİ”

Müslüman kardeşlerin şeriat düzeni kurma hamlelerinden en çok kadınlar etkilendi. Nisan ayında gündeme gelen “nekrofili” yasa tasarısı büyük tepki çekti. Tasarı erkeklere ölen eşlerin cesetleriyle, ölümden sonraki ilk 6 saat içerisinde seks yapma hakkı tanıyor. Bu tasarı Müslüman Kardeşler ve Selefilerin talebiyle Mısır’ın gündemine geldi. Müslüman Kardeşler bir diğer tasarıyla genç kızların evlenme yaşının 14’e düşürülmesini istedi.

MURSİ ANAYASA İÇİN ACELE ETTİ

Yeni Anayasa meselesi Mursi’nin sonunu getiren en önemli etken oldu. Mursi iktidara gelir gelmez, anayasa değişikliği için kolları sıvadı. Üyelerini kendisinin belirlediği 100 kişilik Meclisi, “Kurucu Meclis” ilan etti, kısa sürede anayasa referanduma gitmek istedi. Bu sırada Mursi, çıkardığı bir kararname ile, dokunulmazlığını ilan etti. Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun üst kanadını ve kurucu meclisi lağvetmesini yasakladı.

 

REFERANDUM PROTESTOLARI ŞİDDETLENDİRDİ

Kurucu Meclis, yeni anaysayı kısa sürede tamamladı, 15 Aralık 2012’de referanduma sunulacağını duyurdu. Bunun üzerine Mursi karşıtı protestolar şiddetlendi. İktidara geldiğinde “Halk beni protesto ederse koltuğu bırakırım” diyen Mursi geri adım atmadı. Halkın tepkisi çığ gibi büyüdü. Devlet binaları işgal edildi. Halk Müslüman Kardeşler binasına girdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ateşe verildi. Mursi’nin istifasını isteyen halka yüksek yargı da destek verdi. Temyiz Mahkemesi ve Yargıtay, çalışmalarını askıya aldı.

 

REFERANDUMDA EVET ÇIKTI

Halkın ve yargının tepkisine neden olan “yeni anayasa” protestolar eşiliğinde 2012 Aralık ayında referanduma götürüldü. 51 milyon seçmenden yalnızca 10 milyonu yeni anayasaya “evet” dedi. Seçmenlerin çoğu sandığa gitmeyerek anayasaya sürecine tepki gösterdi. Ancak Mursi, seçmenlerin sadece yüzde 25’inin desteğini alan yeni anayasanın, meşru olduyğunu savundu. Eylemelerin dozu da günden güne arttı.

 

MURSİ’YE KARŞI AYAKLANMA ARTTI

Aylar geçti, halk meydanları terketmedi. Başkent Kahire başta olmak üzere protestolar tüm kentlere yayıldı. Mursi, liman kentleri Port Said, Süveyş ve İsmailiye’de olağanüstü hal ilan etti ancak halk sokağa çıkma yasağını dinlemedi.
Mursi’nin politikaları, Mısır muhalefetini de birleştirdi. Protestolar Mursi’nin 1’inci yılını doldurduğu 30 Haziran’da zirveye ulaştı. Mısırlılar, Yalnızca Tahrir Meydanı’nda 15 milyonu bulan bir kitleyle Mursi’nin istifasını istedi. Bu sayı Mubareke karşı toplanan kitlenin 3 katıydı.

 

ORDU, “HALKIN MEŞRU TALEPLERİ”NE DESTEK VEREREK, YÖNETİME EL KOYDU

Cumhurbaşkanı Mursi’nin göreve atadığı Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah Si Si halk hareketinin önünde duramadı. Ordu, “halkın meşru taleplerine” desteğini açıklayarak yönetime el koydu.. Mursi 3 Haziran’da devrildi ve geçiş hükümeti kuruldu. Müslüman kardeşlerin eylemlere devam kararı sonrası kaos ortamı devam etti. 14 Ağustos sonrası Müslüman Kardeşlerin son kaleleri olan El Nahda ve Adeviye meydanlarına Mısır Güvenlik güçleri müdahele etti.

 

Ülkedeki kaos hala sürüyor. Ancak Mursi’nin iktidara geri gelmesine pek ihtimal verilmiyor.

 

KAYNAK

 

  • grafiTurk

    bunu yana vatandaş, neden kim olduğunu yazmamış. Sen hem yazarlık yap, hemde bunu sakla, bu ya dalga geçilmesinden korkmaktır, yada yaptığı hatanın farkında olup gelecek tepkilerden korkmaktır.Nekrofili yasası mursinin üzerine yıkmayın, olyın geçmişinide anlatında insanlar bilsin.eksik anlatıp yanıltmayın, seçimle gelen bir karatrı eleştirmeknin neresi demokttik bir tavır?… referandum edildi…Ordu halkın meşru taleplerine dış güvenlik hariç nasıl karşılık verir yahu… siz nasıl bir vicdana, beyine sahipsiniz. Ozaman bırakın da padişahlık ve krallıkla yönetilelim..Darbeyi haklı gösterecek nasıl bir sebep olabilir, Mursi Hafız olduğu için, namaz kıldırdığı için, mısırı amerikan komutasından kurtaracağı için, ORDU malı benzinlikler benzin vermedi, YAKIT verilmedi, GIDA kuyrukları oluştu ve halkı galeyane getirmek için her türlü kirli oyun düzenlendi. Bakın BAE ve ABD 12 milyar dolar neden yolladı??? KOÇ neden mısır ordusunun ortağı, ordunun neden bu kadar malı mülkü var(ülkenin yarısı adamların yahu)… Siz bukadar bilgiye sahipseniz tek seçenek kalıyor, sayın yazar… SİZDE hainsiniz. Bu kadar bilgiyle bu kadar basit hatalar yapılmaz..Yukarı Geri Ana Sayfa

x

Telgrafhane'yi Facebook'tan takip edinTelgrafhane'yi Twitter'dan takip edin

x
Telgrafhane facebook uygulamasına
bağlan
43 Sorgu Yapıldı. 0,890 Saniyede Oluşturuldu.