All Posts

  • “Lena, Leyla ve Diğerleri“ Ankara’da

   “Lena, Leyla ve Diğerleri“ Ankara’da0

   Can Aksel Akın yazdı:
   ” “Üçüncü Tiyatro“ olarak da adlandırılan feminist tiyatronun ülkemizdeki sayılı ürünlerinden biri Lena, Leyla ve Diğerleri. Oyunda umutsuzluk, umut, aile içi şiddet, birey olarak varlığı kabul edilmeyen kadınlar, baş kaldırı, göçmenlik, kültürel uyuşmazlıklar, din sömürüsü, kadının yeniden kimliğini kazanması gibi kadına dair birçok sorun konu ediliyor.”

   READ MORE
  • HDP ve Aydınlanma

   HDP ve Aydınlanma0

   Günay Güner yazdı:
   “HDP, doğası gereği aydınlanmacı olamaz. Derebeyleriyle sorunu olmamıştır, olamaz da. Aydınlanmacı kesime tabanının baskısıyla verdiği desteği gönülsüz verdiği o denli belli ki şantaj konusu edebiliyor.”

   READ MORE
  • Hocam Ahmet Taner Kışlalı

   Hocam Ahmet Taner Kışlalı0

   Yüksel Işık yazdı:
   “Ne zaman Ahmet Taner Kışlalı ile ilgili bir şey yazmak istesem, bundan daha anlamlı, bundan daha çarpıcı bir başlık bulamam. Bende bıraktığı izi resmedebilmem zor; bu tıpkı Nazım’ın Abidin Dino’ya, “sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” dizesindeki duyguya benziyor.”

   READ MORE
  • Bir Eğitim Dizgesinin Unutulan Okulu: Köy Bölge Okulları

   Bir Eğitim Dizgesinin Unutulan Okulu: Köy Bölge Okulları0

   H. Olcay Taşlı:
   “Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’nü aldıktan sonra verdiği bir röportajda, kendisine öğretmenleri sorulduğunda : “Çoğu köy enstitüleri mezunu, çok idealist insanlardı” demişti. Enstitülerin harladığı aydınlanma ateşi o kadar canlı ki daha uzun süre hatırlanmaya devam edecek gibi, ne dersiniz?”

   READ MORE
  • Neden Acı Çekerek Öğreniyoruz?

   Neden Acı Çekerek Öğreniyoruz?0

   Kâmuran Şems yazdı:
   “Geçenlerde BBC eski üst düzey yöneticilerinden, natüralist David Attenborough’un biyografisini de kapsayan, dünyadaki yağmur ormanların katledilişini belgeleyen bir TV programı izledim. Görüntülerin güzelliği, verilen dataların çarpıcılığı karşısında bir ara ağzımı kelimenin tam anlamıyla açık buldum. Örneğin bu TV programı bir ders olamaz mı?”

   READ MORE
  • Yeni “Yaban”lar Yazılmasın Diye…

   Yeni “Yaban”lar Yazılmasın Diye…0

   Ömer Atagenç yazdı:
   “Aydınlar kamusal sorumlulukları üzerinde yük gibi görmeye devam ettikçe, halk kitleleri de kalitenin değil “popüler” olanın peşine düştükçe bu kısırdöngü devam edecek ve “vasatın iktidarı” koltuğunu her geçen gün daha da sağlamlaştıracaktır. “

   READ MORE