• “Şimdi Bunların Hiç Sırası Değil” (!)

  “Şimdi Bunların Hiç Sırası Değil” (!)0

  Kemalizmin Türkiye’de emek gündemine dair bir gündemi yoktur, aksine hala patronlardan “Atatürkçü” yaratabilmek gibi ilginç arayışlar içindedir. Kemalistlerin kendi örgütlerindeki yönetimsel ve düşünsel değişimi analiz etme gibi bir dertleri yoktur, aksine herkes bir yere üye olmak ve buna bağlı olarak da toplumsal bir statüye sahip olmayı kendine yeterli görmektedir.

  READ MORE
 • “Neticeyi Görmeseydim Başlamazdım.”

  “Neticeyi Görmeseydim Başlamazdım.”0

  Öyle bir yolculuk başlıyordu ki 1938 yılına kadar sürecek bir mücadelenin miladıydı…

  READ MORE
 • “Lena, Leyla ve Diğerleri“ Ankara’da

  “Lena, Leyla ve Diğerleri“ Ankara’da0

  Can Aksel Akın yazdı:
  ” “Üçüncü Tiyatro“ olarak da adlandırılan feminist tiyatronun ülkemizdeki sayılı ürünlerinden biri Lena, Leyla ve Diğerleri. Oyunda umutsuzluk, umut, aile içi şiddet, birey olarak varlığı kabul edilmeyen kadınlar, baş kaldırı, göçmenlik, kültürel uyuşmazlıklar, din sömürüsü, kadının yeniden kimliğini kazanması gibi kadına dair birçok sorun konu ediliyor.”

  READ MORE
 • “Kulağım Karadeniz’de”

  “Kulağım Karadeniz’de”0

  Serdar Şahinkaya yazdı:
  “1789’un Aydınlanması, 1917’nin Emek Kardeşliği ve 1923’ün Tam Bağımsızlığından bir Cumhuriyetçi Hat İnşası için Kulağım Karadeniz’de: Kuvayı Milliye Donanmasının Romanı’nı da mutlaka okumalı…”

  READ MORE
 • “Korona’dan Sonra” Müneccimliği

  “Korona’dan Sonra” Müneccimliği0

  Ömer Atagenç yazdı:
  “Küresel krizlerin çoğu yarattığı tahribatın yanısıra sayısız derslerle dolu. Ülkenin ve dünyanın gündemini takip etme alışkanlıklarımızı değiştirmek için bize çok önemli bir yol açıyor. Komplo teorilerini, görünmeyen elleri, sorunları belirli toplumlara ya da ülkelere ihale etme kolaycılığını terketmek mecburiyetindeyiz. “

  READ MORE
 • “Kiraz Mevsimi”

  “Kiraz Mevsimi”0

  Mevsim bahardan yaza dönerken, güneş etkisini gösterecek. Uzun yaz tatilinin eli kulağında. Bu yaz, benim çocukluk hafızamda iz bırakan kirazlı hasır şapkalar, kiraz desenli hasır çantalar yeniden ortalıkta arzı endam etse, keyifli olmaz mı sizce de sevgili dostlarım?

  READ MORE