Hangi Gerçek Seni Tatmin Eder?

Hangi Gerçek Seni Tatmin Eder?

Şafak Yüca yazdı:
“Orman yangınlarının çıktığı ilk hafta Hürriyet, Sabah, Sözcü, Yeni Şafak ve Birgün gazetelerinin manşetlerini inceledim. Yangınları hangi üslupla manşete taşıdıklarını ve hangi alt başlıkları kullandıklarına yer verdim. Böylece kendi görüşlerine göre yangın gündemine nasıl yaklaştıklarını göreceğiz”

28 Temmuz – 4 Ağustos Haftası Gazete Manşetlerinde Yangınlar

Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları hızla büyüyerek iki hafta boyunca devam etti. Bu süreçte resmi makamlar yangınların hızla ve birden çok noktada çıkmasında sabotaj ihtimali olabileceğini ve yangın söndürme uçaklarının olmadığını dile getirdi. Böylece gazetelerin manşetlerinde iki farklı sabotaj görüntüsü çıktı: Biri terör örgütü PKK tarafından ormanların yakıldığı; diğeriyse Türk Hava Kurumu’nun elindeki uçakların çürümeye terk edilmesi nedeniyle ilgili makamların yangınları söndürmekte yetersiz kalmasıydı.

Gazeteler manşetlerini kendi görüşlerine göre belirler. Haberler ajanslardan alınabilir veya muhabirleri tarafından yazılabilir. Ancak manşet, gazetenin mutfağından çıkar. Üstelik gazetenin sadece haber verme işlevi olduğunu söylemek güçtür. Zira belli bir düşünceye yönelik kamuoyu oluşturur, ikna eder. Benimsedikleri görüş doğrultusunda sistemli bir şekilde kullandıkları ifadelerle rıza oluşturma işlevini yerine getirirler.

Orman yangınlarının çıktığı ilk hafta Hürriyet, Sabah, Sözcü, Yeni Şafak ve Birgün gazetelerinin manşetlerini inceledim. Yangınları hangi üslupla manşete taşıdıklarını ve hangi alt başlıkları kullandıklarına yer verdim. Böylece kendi görüşlerine göre yangın gündemine nasıl yaklaştıklarını göreceğiz.

29 Temmuz sabahı seçtiğimiz gazetelerin manşetleri şöyleydi:

Hürriyet

                        “4 Noktada Aynı Anda” manşetiyle çıktı.

                        Manşet görselinin üzerinde “Manavgat’ta şüpheli yangın” ifadesi yer alıyordu. Bakan Pakdemirli’nin açıklamasına yer vererek 2020 yılında Hatay’da çıkan orman yangınlarının terör örgütü PKK tarafından yapıldığı hatırlatıldı.

Sabah

                        “Manavgat’ta Sabotaj Kokusu” manşetiyle çıktı.

                        Yangında kundaklama şüphesinin olduğu öne sürüldü.

Sözcü

                        “Manavgat’ta Sabotaj Gibi Yangın” manşeti yer aldı.

                        Yangının kundaklama olabileceği öne sürüldü.

Yeni Şafak

                        “Manavgat Yanıyor” manşetiyle çıktı.

                        Yangının kundaklama olabileceği Pakdemirli’nin açıklamasıyla desteklendi.

Birgün

“Eşzamanlı Yangınlar” manşetiyle çıktı.

Pakdemirli’nin THK yangın söndürme uçakları için sözleşmeyi yenilememiş olmasına dikkat çekti.

30 Temmuz Gazete Manşetleri

Hürriyet

“Bu Kadarı Tesadüf Olamaz” manşetiyle çıktı.

Fahrettin Altun’un açıklamasında yer alan “sorumlular hesap verecek” ifadesine yer vererek yangının sabotaj olduğu ihtimalini gündeme taşıdı.

Sabah

“Ege ve Akdeniz Alevlere Teslim” manşetiyle çıktı.

Sabotaj şüphesi olduğunu tekrarladı ve “ateşin çocukları” adıyla ormanları kundaklayan terör örgütünün eylemlerini hatırlatarak dikkatlerin burada toplandığını belirtti. Devamında savcılığın soruşturmasının sürdüğünü ifade etti.

Sözcü

“Türkiye Yanıyor Kiralık Üç Uçakla Söndürmeye Çalışıyoruz” manşetiyle çıktı.

14 şehirde yangının çıktığını ve 4 can kaybı olduğunu belirttikten sonra yangınların sorumlusunun PKK olabileceğine dair şüphelenildiğini ifade etti.

Yeni Şafak

“Ormanları Kim Yakıyor” manşetiyle çıktı.

Savcılığın soruşturma başlattığını ve okların da PKK’yı gösterdiğini ifade etti. Sabotaj ihtimaline dikkat çekerek daha önce PKK’nın İzmir ve Hatay’da yangın çıkardığını hatırlattı. Keza “Yunanistan Ve PKK’nın Eko-Terörü” alt başlığının içeriğinde Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın görüşlerine yer vererek yangınların afet olmadığını ve eko terör saldırısı olduğunu belirtti.

Birgün

“Ülke Yanıyor İktidar İzliyor” manşetiyle çıktı

İktidarın uyarılara rağmen yangın hazırlığı yapmadığını ve plansızlık ve uçakların çürütülmesi yangınlara sebep olduğunu belirtti.

31 Temmuz Gazete Manşetleri

Hürriyet

“Aynı Anda Nasıl Yandı” manşetiyle çıktı.

85 ayrı yerde yangın çıktığı ve uzmanlara göre bunun 4 sebebinin olabileceği bilgisini paylaştı. Buna göre havaların ısınıp nemin azalması, insanların bilinçsizliği, rüzgârın fön etkisi yaratması ve küresel iklim değişikliği.

Sabah

“Kahraman Şahin” manşetiyle çıktı.

25 yaşındaki Şahin’in yangınla mücadele eden itfaiyecilere su taşırken hayatını kaybettiği belirtildi. Ardından Erdoğan’ın açıklamalarına yer verilerek sabotaj ihtimali üzerine İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmasının sürdüğünü ve THK’nin elinde buralarda kullanılabilecek uygunlukta uçak olmadığı dile getirildi.

Sözcü

“Kendine 13 Uçak Alacağına 12 Yangın Uçağı Alsaydın” manşetiyle çıkarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu’nun “milletimiz cömerttir” diyerek IBAN vermesine ve Bakan Kurum’un “yangın söndürme uçağımız yok” açıklamalarına tepki gösterdi. Ardından Muğla’da çıkan yangının 3 lüks otelinin yanında olduğuna dikkat çekerek sarıyla işaretlediği yanan arazi üzerine “müstakbel otel” dedi. Türkiye’nin yangın söndürmek için Rusya’dan uçak kiraladığı bilgisini de verdi.

Yeni Şafak

“Ciğerimiz Yanıyor Onların Derdi Spekülasyon” manşetiyle çıktı.

Alt başlıkta “Bitmeyen THK Yalanı” ifadesi kullanıldı ve içeriğinde: “Her yangında olduğu gibi THK’nin uçakları depoda çürüyor, kullanılmıyor yalanı ortaya atıldı, ancak THK’nın hangarda bekleyen 5 uçağının 42ü kullanılmaz durumda ve 5’incinin de uzun süreli uçuşlara dayanıksız olduğu” belirtildi. Keza tecrübeli pilotun olmadığı aktarıldı. Bir diğer başlıkta “Hedef Turizm Mi?” denildi. “Yunanistan PKK İşbirliği” başlığıyla Müstafi tümamiral Cihat Yaycı’nın açıklamalarına yer verildi. Ormanlara girişin bir ay boyunca yasaklandığı duyuruldu.

Birgün

“Koca Memleketin 3 Sarayın 13 Uçağı Var” manşetine yer verdi.

Devamında “Yangınlarla Mücadelede Yetersizlikler Felaketi Büyüttü, İktidar İse Sorumluluktan Kaçıyor” denildi. Bu kapsamda tüm uyarılara rağmen önlem almayan iktidara dönük tepkilerin büyüdüğü belirtildi. Alt başlıkta “Yanmayan Ormanı Peşkeş Çekecekler” ifadesine yer verilen kısımda yangınların sürdüğü 10 kentte hazineye ait binlerce metrekarelik alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otellere tahsis edileceği bildirildi.,

1 Ağustos Gazete Manşetleri

Hürriyet

Milli Seferberlik” manşetiyle çıktı.

Devamında “Türkiye’yi yasa boğan orman yangınlarına müdahale eden görevli personele vatandaşlar da yardıma koşuyor. Bu mücadele tam bir seferberliğe dönüşmüş durumda” dedi. Alt başlıkta “Felakete Karşı Dev Destek Paketi” vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya ve Muğla’ya gidip destek paketi açıkladı. Buna göre, “Yangından etkilenen bölgelere 50 milyon ödenek verilecek. Kira yardımı yapılacak ve hasarlar karşılanacak. Vergiler, SGK, esnaf kredileri ertelenecek. Bir ay içinde evlerin inşaatına başlanacak ve yanan alanlar ağaçlandırılacak” denilerek yardım paketi detaylandırıldı.

Sabah

Afetin Yaralarını Hızla Saracağız” manşetiyle çıktı.

Devamında “Başkan Erdoğan: Yanan ormanlar fazlasıyla ağaçlandırılacak. Afet bölgelerindeki evler bir yıl içinde tüm müştemilatıyla tamamlanacak” deniliyor. Hürriyet gazetesinde de gördüğümüz Erdoğan’ın açıklamalarına ek olarak, “uluslararası kuruluşlara göre bölgemizde yangınlara en hızlı müdahale eden ülkeyiz” ifadesine yer verildi. Ayrıca yangınlara ara-zözle müdahale eden iki işçinin öldüğü bilgisi verildi. Alt başlıkta “Yangın Söndürme Uçak Sayısının 16’yı Bulduğu” ifade edildi.

Sözcü

THK Böyle Battı” manşetiyle çıkmış.

THK’nın AKP döneminde batırıldığı ve 2019’da da kayyum atandığı ve işlevsizleştirildiği haberleştirildi. Keza “orman genel müdürlüğünün 20 gün önce 105 milyon liraya 3 söndürme helikopteri kiraladığı, ancak THK’nın 2 uçağının tamiri için 38 milyon harcanmasının yeterli olduğu” ifade edildi.

Yeni Şafak

Yanan Her Şeyi Yerine Koyabiliriz” manşetiyle çıktı, altında küçük harflerle “Giden Canlar Geri Gelmez” denildi.

Böylece Erdoğan’ın açıklamaları manşete taşındı. Devamında yangın alanlarının afet bölgesi ilan edildiği bilgisi ve açıklanan destek paketi paylaşıldı. Bu paket için de “Yaralar Hızla Sarılacak” başlığı kullanıldı. Bir diğer alt başlıkta “88 yangının kontrol altına alındığı ülke genelinde 98 orman yangını çıktığı” ifade edildi. “Yakasına Yapışıp Cezalandıracağız” alt başlığıyla Didim’de çıkan yangın nedeniyle 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Birgün

Yangın gündemini manşete taşımamış.

Her Taraf Yangın Yeri” başlığıyla manşetin alt kısmında yangınları haberleştirmiş. Ölen iki işçinin bilgisi verilmiş ve ülke genelinde 100 yangının 88’i kontrol altına alınmış.

2 Ağustos Gazete Manşetleri

Hürriyet

Kilometrelerce Külün İçinden Yürüdüm” manşetiyle çıkmış.

Marmaris’te yanan alanlara giden muhabirin özel haberi manşete taşındı. “Ağaç Mezarlığı Gibiydi”, “Alevler Otomobil Kadar Hızlıydı” ve “Evler Yanmış, Yıkılmış” başlıkları kullanıldı. Bir diğer alt başlıkta “Yangında Ölü Sayısı 8 Oldu” denildi ve 4 günde 125 orman yangının çıktığı ve 117’sinin kontrol altına alındığı bilgisi verildi.

Sabah

Yanan Evler Küllerinde Doğacak” manşetiyle çıktı.

Bir öndeki gün açıklanan destek paketi nedeniyle “Yöresel Mimariye Uygun 121 Metrekarelik Konutlar İnşa Edilecek” açıklamasıyla devam etti. Antalya Manavgat’ta hasar tespitinin tamamlandığı ve TOKİ projesinin başladığı bilgisi verildi. “Bir Yıl İçinde Teslim” alt başlığı kullanıldı. Keza 125 yangının 117’si kontrol altına alındığı belirtildi. Bir diğer alt başlıkta “Ormanlar Yok Olurken CHP Yalan Peşinde” denildi ve Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyadan yaptığı, ormanlarda yapılaşma yetkisine dönük açıklaması, Kültür ve turizm bakanı tarafından yalanlandı ve 39 yıldır var olan bir yetki olduğu belirtildi.

Sözcü

Yüreği Yananın Kafasına Hiç Çay Paketi Fırlatılır Mı?” manşetiyle çıktı.

Devamında “Rize’de Selzedelere Otobüs Üstünden Çay Atan Erdoğan’ın Marmaris’te De Yangınzedelere Aynısını Yapmasını Muhalefet Sert Eleştirdi” denilerek siyasilerin açıklamalarına yer verildi. Alt başlıkta “Sorumluluğu Belediyelerin Üstüne Atacaklar” ifadesi yer aldı. Pakdemirli’nin “Belediyelere Sorumlulukları Hatırlatılacak” açıklaması haberleştirildi.

Yeni Şafak

Yangın gündemini manşete taşımadı.

Manşetin alt kısmında “Çirkin Bir Yalan” başlığı atılarak “Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin İçini Yakan Orman Yangınlarını Da İstismar Etti” açıklaması yapıldı. Alt başlığında “Provokatif Üslup” denilerek “Ormanların Yapılaşmaya Açılacağını İddia Eden CHP Lideri ‘Çok Açık Söylüyorum Tek Bir Tuğla Dahi Koymaya Kalkarsanız Önce Ekskavatörler Beni Çiğnemeniz Gerekecek. Ormanlarımıza Dokunamayacaksınız. Hadsizler’ İfadelerini Kullandı” denildi. Bu haberin devamındaki alt başlıkta yetkinin 39 yıldır var olduğu bilgisi verildi. Keza yangınların Bodrum’a ulaştığı ve ülke genelinde 117 yangının 111’inin kontrol altına alındığı ifade edildi.

Birgün

Çayıyla Yurttaşın Yanında” manşetiyle çıktı.

Alt başlıkta “Adet Haline Getirdi” ve diğer bir başlıkta “Gerçeği Örtüyor” ifadeleri kullanıldı. Manşet görselinin yanında numaralarla maddeler verilmiş ve buna göre: “1) Erdoğan Marmaris’te Yangından Etkilenen Yurttaşlara Çay Fırlattı. 2) Onlarca Araçlık Konvoyuyla Trafiği Kapattığı Görüntüler Büyük Tepki Topladı. 3) Ziyaret Ettiği Köyde Herkesin Koruyuculuğu Yüksek N-95 Maskesi Dikkat Çekti. 4) Marmaris Yangınında İtfaiyecilere Su Taşırken Hayatını Kaybeden Şahin Akdemir’in Ailesini Ayağına Getirdiği Ortaya Çıktı.

Alt başlıkta “Beş Günde 100ü Aşkın Yangın” ifadesi kullanıldı ve 117 yangının 111’inin kontrol altına alındığı bilgisi verildi.

3Ağustos Gazete Manşetleri

Hürriyet

Yangın gündemini manşete taşımadı.

Manşetin altındaki başlıkta yangın gündemine dair “Cennetimizdi Cehennem Oldu” ifadesi kullanıldı. Marmaris’te evlerini ve ağaçları kendi imkânlarıyla yangından kurtarmaya çalışan ailelerin açıklamalarına yer verildi.

Sabah

Birlikte Çok Güçlüyüz” manşetiyle çıktı.

150 yangından 137’si kontrol altında denildi. Manşetin devamında “Ülkemizi Güçsüz Göstermeye Çalışanlara İnat, Türk Milleti Orman Yangınları İçin Her Şeyiyle Seferber Oldu, Örnek Bir Dayanışma Sergiledi” dedi. Alt başlıklarda “Şahin Vatan Sevdalısıydı”, “Köpeğe de Ambulans” ve “Kahraman İtfaiyeciler” ifadeleri kullanılmış. Yangın gündemine dair diğer başlıklar: “Pakdemirli Chp’nin Yalanlarını Çürüttü” ve “Altun: Devletimiz Dimdik Ayaktadır

Sözcü

Millet Can Derdinde Toki Mal Derdinde” manşetiyle çıktı.

Manşet üstünde “Toki Kadar Hızlı Olsaydnız Yangınlar Çoktan Sönerdi” başlığı atılmış ve manşetin devamında “Daha Ormanlarımızdaki Ve Yüreklerimizdeki Yangın Sönmeden Toki Yanan Evler İçin Jet Proje Hazırladı. Vatandaş, ‘Bu Ne Rant Hırsı’ Diye Tepki Gösterdi.

Alt başlıklar: “300 Bini Devletten, 200 Bini Cepten” “Muhtar Projeyi Doğruladı

Sağ sütunda “Evi Eski Olan Keşke Bizim De Evimiz Yansaydı Diyecek” diyen Mehmet Özveren’in açıklaması haberleştirilmiş. Alt başlık “evim Yansadı Da Bahçem Kalsadı” şeklinde.

Manşetin altında “Halk Yangını Böyle Söndürüyor” diye ikinci bir başlık vardı ve manşet puntosuna yakın büyüklükteydi. Devamında “Vatandaşlar Seferber Oldu… Canı Pahasına Alevlere Müdahale Ediyor” denildi. 31 ilde 125 yangın kontrol altına alındığı ve 4 ilde 7 yangının sürdüğü belirtildi.

Yeni Şafak

                        “Bu Neyin Provası” manşetiyle çıktı.

Global Call – Help Turkey” paylaşımlarının Türkiye’yi aciz göstermek için yapıldığını gündeme taşıdı. Manşetin devamında, “Orman Yangınlarıyla Mücadele Eden Türkiye, Önceki Akşam Bir Ajans Manipülasyonuyla Karşı Karşıya Kaldı. Türkiye’nin Yangınları Söndürmekte Aciz Olduğu Algısını Yaratmak İçin Help Turkey (Türkiye’ye Yardım Edin” Başlığıyla Sosyal Medyada Kampanya Başlatıldı. Bir Reklam Ajansının Sponsorluğunda Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca Ve Arapça Yüzbinlerce Mesajın Atıldığı Kampanya ‘Bu Neyin Provası’ Sorusunu Akla Getirdi” açıklaması yapıldı.

Alt başlıklarda “İnstagram’da Başladı”, “Ücret Karşılığı Mesaj”, “Çoğu Sahte Hesap” ve “Ön Hazırlık Yapılmış” ifadeleri kullanıldı.

Birgün

İktidar Kepenk Kapattı” manşetiyle çıktı.

 Manşetin devamında “Yangın, Katliam, Kriz… Ülke Tepetaklak Yuvarlanıyor. Erdoğan İse Sarayında Olan Biteni Sadece İzliyor” denildi.

Alt başlıkları “Gözleri Kapalı” “Reis Yoksa Kaos Var” “Ceremesi Tüm Ülkeye” şeklindeydi. “Yangınlar Faili Meçhul” başlığının içeriğinde 31 ilde 129 yangının kontrol altına alındığı bilgisi verildi.

4 Ağustos Gazete Manşetleri

Hürriyet

Kurtuluş Savaşı Gibi” manşetini attı ve manşet görseli üzerinde “Türkiye Alevlere Karşı Tek Yumruk” denildi.

Devamında “Bir Yandan Ormancılar, İtfaiyeciler, Asker, Poils; Diğer Yanda Emekliler Ev Kadınları, Esnaf, İşyerinden İzin Alan Çalışanlar, Tatilciler Ve Köylüler… Hepsi Aynı Cephede, Canla Başla Alevlere Karşı Mücadele Veriyor” denildi.

Alt başlıklarda “Yangın Datça Yoluna İndi” “Kötü Haber Sabah Geldi” ifadelerine yer verildi. Diğer alt başlıklar “Sanki Tsunami Yıkıp Geçti” ve “İçeri Kimse Alınmıyor

Sabah

Alevler Arasında” manşetiyle çıktı ve manşet görselinin üzerinde “163 yangından 152’si kontrol altında” denilmiş. Devamında “sabah Ekipleri Karadan Ve Havadan Söndürme Çalışmalarını Görüntüledi, Yardım Ve Tahliye Çalışmalarına Katıldı, Ateş Hattında Dehşeti Yaşadı” deniliyor. Alt başlıkta “Denizden Yangına 2 Saatte 20 Sorti” ve “Hisarönünde Can Pazarı” ifadeleri kullanıldı.

Manşet görseli üzerinde “Manavgatta’ki Kundakçı Tutuklandı” başlığı kullanıldı. Sayfanın en altında iki başlık göze çarpıyor: “Bir Karede 5 Helikopter” başlığıyla hava müdahalesi olmadığını söyleyenlerin yalancı olduğu öne sürüldü ve diğeri “40 Ülkede Yangın Alarmı” başlığıyla diğer ülkelerde de yangınların yaşandığı bilgisi verildi.

Sözcü

Ormanlar Yanıyor, İnsanlar Yanıyor, Hayvanlar Yanıyor, Evler Yanıyor, Nice Ocaklar Sönüyor, Bir Millet Ağlıyor” manşetiyle çıktı.

Ardından “Sanatçılar Ne Diyor” alt başlığı atıldı ve içeriğinde Emre Kınay’ın ve Şahan Gökbakar’ın açıklamalarına yer verildi. Ardından “Bölge Belediye Başkanları Ne diyor?” başlığı altında Antalya, Manavgat, Milas ve Marmaris Belediye Başkanları’nın açıklamaları vardı. Sağ sütun da “Vatandaşlar Ne Diyor” başlığı atıldı. Manşetin altında “38 İldeki 152 Yangın Kontrol Altında, 6 Şehirde 11 Yangın Sürüyor” denilmiş Muğla ve Antalya’daki yangın alanları hakkında kısa bilgiler verilmiş.

Yeni Şafak

                        “2 Milyon Mesaj Tek Merkezden” manşeti atılmış.

Üst kısımda “İşte Ajansların ‘Help Turkey’ Manipülasyonlarının Detayları” denilmiş ve devamında “Yeni Şafak, Türkiye’nin Söndürmekte Aciz Kaldığı Algısını Yaymak İçin Sosyal Medyada Başlatılan Help Turkey Manipülasyonunda Yeni Detaylara Ulaştı. Gece Yarısı Paylaşılan 2 Milyon 538 Bin Tweetin Yüzde 71’ine Karşılık Gelen 1 Milyon 813 Bin Yani Yaklaşık 2 Milyonu Aynı Merkezden Atıldı” denildi. Alt başlıkta “Twitter 11 Saat Sonra Sahte Dedi” ve “Hesap Başına 50 Mesaj” ifadelerine yer verildi. “Bu Taktiği İlk Kez Tunus’ta Gördük” başlığı altında İngiliz sosyal medya uzmanının açıklamaları vardı. Manşetin altından itibaren “Alevler Tarihi De Yaktı” başlığı atılmış ve “Kül Yağıyor” alt başlığıyla devam edildi. 9 noktada yangınla mücadelenin devam ettiği belirtildi. 156 orman yangının 147’si kontrol altına alındı. Sağ sütunda “Ben De Öleydim O Ağaçlar Gibi” başlığı vardı.

Birgün

                        “Yangını Halk Söndürecek” manşetiyle çıktı.

Manşet görseli üzerinde “Başkanlık Rejimi Yangınla Küle Döndü. Enflasyona, İşsizliğe, Yangına Derman Olamayan İktidar Halkın Yakasından Düşmeli. Felaketler ortaya konan dayanışma ve cesaret milyonların yeni bir düzen talebinin hayat bulmaya başladığını gösteriyor” denildi. Alt başlıklarda “Sekiz Gündür Yanıyor”, “Bildikleri Tek Şey Zam” ve “Rejim Diz Çöktü” ifadelerine yer verildi. Sağ sütunda “Felaket Böyle Geldi”, “Sayıştay’dan Tapu Uyarısı” ve “RTÜK Yine İşbaşında” başlıkları kullanıldı.

Sabah, Yeni Şafak, Sözcü ve Hürriyet gazetelerinin manşetlerine göre yangının bir sabotaj olduğu ihtimali oldukça kuvvetliydi. Henüz savcılık soruşturması sürerken ve resmi makamlar bu yönde bir açıklama yapmazken bu gazeteler yangının bir terör eylemi olduğunu belirtti. Fakat ilerleyen günlerde Sözcü gazetesi sabotaj iddialarını bir kenara bırakıp THK uçaklarını gündeme taşıdı. Birgün gazetesi ilk günden beri THK uçaklarını gündeme getirerek, yetkililerin yangına müdahale etmekte yetersiz kaldığını dile getirdi. Dolayısıyla ortaya iki farklı sabotaj ihtimali çıktı.

Sabah, Yeni Şafak ve Hürriyet gazeteleri Cumhurbaşkanı ve Bakanların açıkladığı destek paketlerini dile getirmeye başladığında, Sözcü ve Birgün gazetesi Erdoğan’ın çay dağıtmasına dönük eleştirileri gündeme taşıdı. Halkın temel ihtiyaçları bir kenara bırakılıp başlarına atılan çayların yersiz olduğu belirtildi. Bahsi geçen gazeteler yangınların sabotaj olduğu düşüncesini geçmişteki terör eylemlerini hatırlatılarak güçlendirilirken, diğer gazeteler orman yangınlarının çıktığı alanların yapılaşmaya açıldığı geçmişteki örnekleriyle gündeme getirildi.

Yangınların sürdüğü sırada Orman Bakanlığı’ndan alınıp Turizm Bakanlığı’na devredilen yapılaşma yetkisinin eleştirilmesine cevaben 39 yıldır var olan bir yetki olduğu söylendi. Dolayısıyla yapılan değişikliğin, öne sürüldüğü şekilde bir tehlike içermediği açıklandı. Bir taraf yanan arazilerin yapılaşmaya açılacağı endişesini gündeme getirirken, diğer tarafta TOKİ projelerinden bahsedilmeye başlandı. Hükümet hibe paketleri açıkladı ve vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağı dile getirildi.

Ayrıca toplam kaç yangının olduğu ve kaçının kontrol edildiği bilgileri de zaman zaman gazetelerde farklılık gösterdi. Örneğin 3 Ağustos tarihli Birgün gazetesine göre 129 yangın kontrol altına alınmışken, sözcü gazetesine göre 125 yangın kontrol altında. 4 Ağustos tarihli Sabah gazetesine göre 152 orman yangını kontrol altındayken, Yeni Şafak gazetesine göre 147’si kontrol altında.

Ancak bu durum gazetenin matbaaya gitme vaktinden de kaynaklanabilir. Erken gidiyorsa paylaştığı verilerin üstüne yenileri eklenmiştir. Bu durumda paylaştığı bilginin açıklandığı zaman aralığını öğrenmek gerekir. (Çünkü gazeteciler böyle şeyleri önemsemezler.)

Orman yangınlarına yönelik haberler 10 Ağustos’a kadar devam etti. Dolayısıyla iki hafta boyunca manşetlerde yangın gündemine yer verildiği söylenebilir. İkinci haftayı ayrı bir yazı olarak hazırlayacağım. İkinci haftada tartışmalara yenileri eklenecek, “Help Turkey” paylaşımlarının bir proje olduğu öne sürülecek. Hatta bir darbe hazırlığı içerisinde olunduğu dile getirilecek. Kamuoyu tepkisi nedeniyle Hükümet yapılaşma projelerini gündemden düşürecek ve ağaç dikme kampanyalarını açıklayacak. Fakat kolay unutulacak, zira yangınları o kadar çabuk unutturan yeni ve neredeyse aynı güçte farklı bir gündem belirecek: Afgan mülteciler.

Diğer Yazılar