Sayın Önder Aksakal’a Açık Betik (Mektup)

Sayın Önder Aksakal’a Açık Betik (Mektup)

Hasan Macit yazdı:
“Sayın Aksakal, öncül ve ardıl (halef selef) olarak AKP’den aday olacaksanız daha fazla Ecevit’in tinini (ruhunu) incitmeden DSP nedeniyle kazandığınız sanları (sıfatları) bırakıp ayrılın ve AKP’ye geçin.”

Sayın Önder Aksakal,

24 Haziran 2018 Seçimleri öncesi bağlaşımlar (ittifaklar) ile ilgili; “AK Parti veya MHP ile herhangi bir ittifakın içerisinde yer almayız gibi bir ön yargımız, ön koşulumuz yok. A partisi geldi sizinle ittifak yapalım size 10 milletvekili verelim dedi, B partisi de geldi sizinle ittifak yapalım size 30 milletvekili verelim dediğinde herhalde biz saf değiliz yani 10 milletvekili veren yere gidip orada güdük kalmayız. 30 tane arkadaşımızla devlet yönetimine katkı koymak dururken niye gidelim 10 tane milletvekili ile oralarda bocalayalım.” Açıklamanızla, DSP’nin savunduğu düşüncelerini, doğrultu tutarlılığını ve ilkelerini yerle bir ettiniz. At pazarlığında bile kurallar ve ilkeler vardır.

Demokratik Sol düşüncenin kuramcısı Bülent Ecevit çizgisinden uzaklaşmanız “AK Parti 2015’ten beri ulusalcı oldu. Biz de bu çizginin destekçisiyiz… Kuzey Irak’tan başlayan ve Akdeniz’e kadar uzanan bölgede küresel emperyalizmin kendince yaratmaya çalıştığı yeni devlet yapılanmasına karşı duruşta olumlu politikalar uygulandı” açıklamanız ile sürmüştür.

Sayın AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Suriye yöneltisi (politikası) sonucu ABD’nin Suriye’ye yerleşmesini ve sözde kurulmak istenen terör devletine verdiği desteği nasıl görmezden gelirsiniz?

DSP’nin önceki genel başkanlığını yapan Masum Türker ve sizin, Sayın Erdoğan’ın Ecevit’i eleştiren sözlerine sessiz kalmanız ve zaman zaman basında çıkan cumhur bağlaşımını (ittifakını) öven sözleriniz Demokratik Solcuları üzmektedir.

Son olarak, AKP genel Başkanı Sayın Tayyip Erdoğan ile Kıbrıs Barış eylemcesi (Harekâtı’nın) 47’nci yıl dönümü törenlerine katıldınız. Törende Erdoğan’ın yaptığı konuşmalarda, Kıbrıs Barış Eylemce sini gerçekleştiren Ecevit’ten söz etmemesi sizi rahatsız etmedi mi?

İYİ Parti kurulunda (heyetinde) yer alan Cihan Paçacı ve İsmail Tatlıoğlu’nun yapılan yanlış tören düzenini (protokol uygulamasını) kınayarak (protesto) ederek törenden ayrılmışlardır. Siz de Ecevit’e yapılan haksızlığı kınayarak ayrılabilirdiniz. İYİ Parti kurulunun gösterdiği kararlı ve haklı davranışı gösteremediniz.  

Kıbrıs Barış Eylemcesinin 47’nci yıl dönümü törenleri yapılıyorsa Ecevit sayesindedir.

Unutmayın ki; Kıbrıs denince Ecevit, Ecevit denince Kıbrıs belleğe (akla) gelir.

Sayın Aksakal, öncül ve ardıl (halef selef) olarak AKP’den aday olacaksanız daha fazla Ecevit’in tinini (ruhunu) incitmeden DSP nedeniyle kazandığınız sanları (sıfatları) bırakıp ayrılın ve AKP’ye geçin.

20.07.2021

Hasan MACİT

DSP eski Genel Başkan Yardımcısı, Örgüt Kurulu Başkanı

21. dönem Burdur, 23. Dönem İstanbul DSP milletvekili

Diğer Yazılar