Ateistler, deistler, agnostikler

Ateistler, deistler, agnostikler

Doğan Ergenç yazdı:
“Bir ideolojiye, bir dine, bir dünya görüşüne herhalde en büyük zararı o ideolojinin ya da dünya görüşünün karşıtları değil, bizzat onu savunduğunu söyleyenler vermektedir. Bugün yaşanan tam tamına budur. “

Geçtiğimiz günlerde İlahiyatçı yazar Talha Hakan Alp “oturtamadığım birçok şey var” diyerek “deist” olduğunu açıkladı. Ateistlerin, deistlerin ve agnostiklerin sayısında bir artış olduğu uzun süredir söyleniyor zaten. Gerçekten de yapılan araştırmalara baktığımızda böyle bir eğilim olduğunu görüyoruz. Dahası İmam Hatipliler arasında da deizme ve ateizme bir yönelme olduğu görülüyor.

Hiç kuşkusuz İslamcı yazarlar da tehlikenin farkında görünüyor. Örneğin Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan bir yazısında şunları söylüyor: 

“(…) Nurtopu gibi ürpertici yeni bir sorunumuz daha oldu: Başörtüsü açma trendi! Modaya dönüştü adeta bu. O yüzden trend diyorum.” (1)

Kaplan aynı yazıda “deist”lerin sayısının artmasından da şikayet ediyor. 

Peki ne oluyor? Ne oluyor da insanlar dinden şu ya da bu ölçüde uzaklaşıyor? Aydınlanma filozoflarıyla fazla mı haşır neşir oluyorlar? Turan Dursun’u ya da İlhan Arsel’i mi keşfettiler? Radikal aydınlanmacı, anti-klerikal bir iktidarın toplum mühendisliğinin bir sonucu olarak mı başörtülerini çıkarıyorlar ya da dinden uzaklaşıyorlar?  

Aksine, ülkeyi on dokuz yıldır İslamcı bir parti yönetiyor. Bu parti İslam’ı referans aldığını söylüyor. Dahası “dindar bir gençlik’’ yetiştirme niyeti olduğunu da gizlemiyor. Bütün bunlara rağmen ateistlerin, deistlerin, agnostiklerin sayısı artıyor. Ve Yusuf Kaplan’ın deyişiyle söylersek; “başörtüsü açma trendi” yükseliyor. 

Neden? 

Elbette bu durumun birçok nedeni olabilir. Bize göre bunun en temel nedeni şu:  İslam’ı temsil ettiğini söyleyen çevrelerin ve kişilerin ahlakla, bilimle, akılla bağdaşmayan söylemleri ve pratikleri insanların dinden şu ya da bu ölçüde uzaklaşmasına neden oluyor. “Eğer din böyle bir şeyse ben bu işte yokum” deniyor. 

Deve sidiğinde şifa arayanların, dokuz yaşındaki bir çocuğun evlilik için uygun olduğunu söyleyenlerin, kertenkele öldürmenin sevaplarından bahsedenlerin, İslam adına hareket ettiğini söyleyip her türlü yolsuzluğu, haksızlığı yapanların egemen olduğu bir yerde insanların dinden uzaklaşmasında şaşılacak pek bir şey yok. 

Geleneksel İslam anlayışına itiraz edenlerin ise sesi bir şekilde kısılıyor. Örneğin Türkiye’de tarihselci İslam anlayışının önde gelen İsimlerinden Mustafa Öztürk kendisine yapılan baskılar nedeniyle görevinden istifa etmek zorunda kaldı. 

Yıllarca Kemalistlerin toplum mühendisliği yaptığını söyleyenler “dindar bir gençlik” yetiştirmek için kolları sıvadı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. İnsanlar şu ya da bu ölçüde dinden uzaklaşıyor. Toplum gitgide sekülerleşiyor. 

Şunu söylemek herhalde yanlış olmayacak: Bir ideolojiye, bir dine, bir dünya görüşüne herhalde en büyük zararı o ideolojinin ya da dünya görüşünün karşıtları değil, bizzat onu savunduğunu söyleyenler vermektedir. Bugün yaşanan tam tamına budur. 

Dinin neredeyse hayatın her alanına şu ya da bu ölçüde dahil edildiği bir yerde ateistlerin, deistlerin, agnostiklerin sayısı artmaktadır. Bunda İslam’ı temsil ettiğini söyleyenlerin önemli bir payı vardır. 

Son söz mü? Haydi onu da Mustafa Öztürk söylesin:

“Ben bu İslamcı, milliyetçi, mukaddesatçı, muhafazakâr, siyasi iktidarın Türkiye’nin geleceğini sekülerizme teslim edeceğine inanıyorum. İstediğiniz kadar ‘Dindar nesil yetiştireceğiz’ diye bağırın, istediğiniz kadar imam hatip açın, istediğiniz kadar televizyonlarda Nihat Hatipoğlu gibilerine vaaz ettirin, gelinen yer öyle bir yer ki doğal akış içerisinde Türkiye sekülerizmi keşfedecek. Sekülerizmin baharı olacak. Kurumsal din, büyük ölçüde itibarını yitirecek ve o itibarı da kısa sürede toparlayamayacak.” (2)

Kaynakça:

  1. https://www.yenisafak.com/yazarlar/yusuf-kaplan/iddialarimizi-ve-gencligi-yitirirsek-gelecegi-de-kaybederiz-2055895
  2. https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kurumsal-din-itibarini-yitirecek-sekulerizmin-bahari-olacak-1825668

Diğer Yazılar