Atanmışlar Cumhuriyeti

Atanmışlar Cumhuriyeti

Doğan Ergenç yazdı:

“Bir zamanlar “atanmışlar seçilmişlerin üzerinde egemenlik kuramaz” diye bas bas bağırıp “askeri vesayet”e ve “yargı vesayeti”ne karşı çıkanların bugün neredeyse her yere atanmışları yerleştirmeye çalışması fena halde komiktir…”

‘’Sınırları aşan her türlü girişim, yetki gaspıdır, millet iradesinin çiğnenmesidir. Gücünü milletten almayan, milletle aynı yöne, aynı istikamete bakmayan her girişim millet nezdinde, anayasa ve yasalar nezdinde gayrimeşrudur. Biz bu ülkede gayrimeşruluğa izin vermeyiz. Hiçbir zaman seçilmişleri, atanmışlara kul etmeyiz.” (1)

Bu sözler Tayyip Erdoğan’a ait. Ne diyor? “Hiçbir zaman seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz.” Buna benzer sözleri bir zamanlar sık sık duyardık. AKP atanmışların seçilmişler üzerindeki egemenliğine karşı mücadele ettiğini iddia ediyordu. Türkiye’de hem “askeri vesayet”in hem de “yargı vesayeti”nin olduğu söyleniyor ve bu vesayet odaklarına karşı sözde “demokrasi” mücadelesi veriliyordu. Başka bir deyişle söylersek, “merkez” tarafından dışlanan ve ezilen  “çevre” isyan ediyordu. 

Köprünün altından çok sular aktı. Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyeceğini söyleyenler iktidarı tam anlamıyla ele geçirdikten sonra bu sözlerini unuttu. Seçilmişler kul oldu. Hem de geçmişte hiç olmadığı kadar. 

Evet, bugün AKP iktidarı üzerinde ordunun ve yargının bir vesayeti olduğunu söylemek mümkün değil. Ordu ve yargı tam anlamıyla AKP’nin kontrolünde… Peki o zaman seçilmişler atanmışlara kul oldu derken neyi kastediyoruz? 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı belediyelerin neredeyse tamamına kayyım atanması herhalde bu konuyla ilgili verebileceğimiz en açık örneklerden biri. Ne demek bu? Seçilmişlerin atanmışlara kul olması demek…

Bir örnek daha verelim: Geçtiğimiz günlerde beş Üniversite’ye Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektörler atandı. Özellikle Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör epey tepki çekti. Peki bu ne demek? ‘’Ben seçim meçim tanımam, istediğim kişiyi rektör olarak atarım’’ demek…

Açık söylemekte fayda var: AKP atanmışların seçilmişler üzerindeki egemenliğini şu ya da bu şekilde yeniden üretmiştir. Hem de geçmişe rahmet okutacak bir şekilde yapmıştır bunu. 

Bir zamanlar “atanmışlar seçilmişlerin üzerinde egemenlik kuramaz” diye bas bas bağırıp “askeri vesayet”e ve “yargı vesayeti”ne karşı çıkanların bugün neredeyse her yere atanmışları yerleştirmeye çalışması fena halde komiktir…

Atanmışların egemenliği mi dediniz? Düne değil, bugüne bakın. Bugün bolca atanmış göreceksiniz. 

Kaynakça:

(1)https://www.google.com.tr/amp/s/www.cnnturk.com/amp/2012/turkiye/02/19/secilmisleri.atanmislara.kul.etmeyiz/649800.0/index.html

Diğer Yazılar