Ulusal Süt Konseyi Kapatılmalı Mı?

Ulusal Süt Konseyi Kapatılmalı Mı?

Hasan Macit yazdı:
“USK iktidara bağımlılığından kurtarılıp özgür ve bağımsız olarak karar alamayacaksa ve de belirlediği çiğ süt fiyatını Gıda Komitesi’nin onayını almadan açıklayamayacaksa kapatılmalı! Kamuoyunun daha fazla yanıltılması önlenmeli!”

“Süt üreticisi zorda” yazımızın yayınlandığı gün Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını tespit etmek için toplandı.

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı bürokratlarının, süt sanayici temsilcilerinin, ülke genelinde yaygın olan büyük market temsilcilerinin katıldığını, üretici temsilcilerinin çağrılmadığını öğreniyoruz.

Çiğ süt fiyatı belirlenecek ama sütün sahibi toplantıda yok! Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

                                                             ***

Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın enflasyonun artacağı kaygısı ile çiğ süt fiyatının artışına karşı çıktığı belirtilmekte. Fiyat artışı yerine süt destek priminin artırılmasına karar verildi.

Maliye Bakanına göre her gün raftaki ürüne zam yapan marketler, sanayiciler enflasyonu artırmıyor, üreticinin sütü zamlarsa enflasyon artacak!

                                                             ***

Toplantı sonucunda, Ulusal Süt Konseyinin web sayfasında çiğ süt desteklemesi ve fiyatı ile ilgili bir metin yayınlandı.

Yayınlanan metin şu şekildeydi: “Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için, 15 Kasım2019– 31 Aralık 2020 tarihlerini kapsamak üzere 2,30 T L/Lt olarak belirlenmişti. Bu süreçte çiğ süt fiyatları piyasa koşullarında yaşanan değişiklikler sebebiyle 10.10.2020 tarihinde Konseyimiz toplanmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Ekim Kasım ve Aralık aylarına ait çiğ süt destek priminin 40 krş/lt olarak belirlendiği bilgisi edinilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda çiğ süt tavsiye fiyatının 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Aralık 2020 tarihinde güncel maliyetler göz önünde bulundurularak ve sektör paydaşlarının görüşleri alınarak USK bünyesinde yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir.” 

Karara göre süt üreticisi zararına süt satacak. Zararını karşılaması için düşünülen destek primini de ne zaman verileceği belirsiz.

Ne zaman seçim olursa destek primi o zaman ödenir herhalde! Çünkü seçimden önce verilen 25krş/lty süt desteği, 2019 yerel seçim sonrası 15 krş/tl’ye düşürülmüştü.

Kurlardaki artışlar nedeni ile her gün süt üretiminin girdilerine zam yapılırken, sütün fiyatının yılsonuna kadar sabit tutulması üreticinin üretimden ayrılmasını hızlandıracak. Sağmal hayvanları kesilecek. Önümüzdeki süreçte süt üretimi azalacak, et süt gereksinimi için tekrar ithalat kapıları ardına kadar açılacak.

AKP İktidarının üreticisine vermediği paranın kat be kat fazlasını yabancı hayvan üreticilerine verilecek.

                                                                            ***

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK), çiğ süt Fiyatı ile ilgili aldığı karardan bir gün sonra bir litre sütün Eylül ayı maliyetini tespit edip web sayfasında yayınladı. Eylül ayında bir litre çiğ sütün maliyeti 2 lira 34 kuruştur.

Eylül ayından yılsonuna kadar kurlardaki artıştan dolayı girdilere gelecek zamlarla maliyet daha da artacaktır.

Üreticiyi korumak için kurulan USK’yi kendi araştırmasında tespit ettiği fiyatın daha da altında bir fiyatla yılsonuna sütün satılmasına karar vermesi kuruluş ilkesine aykırıdır.

Üretici örgütlerinin ödediği aidatlarla varlığını sürdüren USK’nin üreticiye de tüketiciye de yararı kalmamıştır.

USK iktidara bağımlılığından kurtarılıp özgür ve bağımsız olarak karar alamayacaksa ve de belirlediği çiğ süt fiyatını Gıda Komitesi’nin onayını almadan açıklayamayacaksa kapatılmalı! Kamuoyunun daha fazla yanıltılması önlenmeli!

hasanmacit@gmail.com

Not: Değerli okuyucular olumlu veya olumsuz eleştirileriniz olursa sevinirim.

Diğer Yazılar