“Kulağım Karadeniz’de”

“Kulağım Karadeniz’de”

Serdar Şahinkaya yazdı:
“1789’un Aydınlanması, 1917’nin Emek Kardeşliği ve 1923’ün Tam Bağımsızlığından bir Cumhuriyetçi Hat İnşası için Kulağım Karadeniz’de: Kuvayı Milliye Donanmasının Romanı’nı da mutlaka okumalı…”

Yazının başlığı bir kitap ismi aslında.  Yurtsever, bağımsızlık savaşçısı ve başka bir dünyanın mümkün olduğuna dair umudunu hiç kaybetmeyen Kemal Anadol’un son eseri. Tam başlığı: Kulağım Karadeniz’de: Kuvayı Milliye Donanmasının Romanı.

Zengin kaynakçası, orijinal belgeleri ve notları ile 433 sayfalık bir belgesel aslında. Müthiş bir belgesel dizi projesi olabilir / olmalı bence.

Ateşle barutun dans ettiği yılları 1919 – 1923 dönemini konu ediyor eser. Yoksulların zaferi ile sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’mızın daha çok deniz cephesini; bahriyeli – denizci kahramanların anlatıldığı bu kitap 61 alt başlıktan oluşmakta. Milli Mücadelemizin 100. Yılında üçüncü baskı da çok yakışmış bence.

Dünya kapitalizminin patronaj kavgaları sürerken kapitalizme ve emperyalizme isyan eden iki yoksul köylü ülkesi, iki komşu var. Mustafa Kemal’in Türkiye’si ile Lenin’in Sovyetler Birliği. Bu ikilinin arasındaki kritik dayanışmanın ana payandalarının ayrıntılarını belgeler eşliğinde ve bir diplomasi tarihi sürükleyiciliği içinde okurken ne kadar zenginleştiğinizi de fark ediyorsunuz.

Akıcı bir üslupla kaleme alınan bu kitaptan bazı alt başlıkları not etmek yerinde olacaktır.

(…)

Ankara’da Sovyet Rusya Büyükelçiliği

Türkiye Komünist Fırkası Kuruluş Kongresi

Anadolu’nun Karadeniz Kapısı: İnebolu

Başkaldırının Simgesi: Ankara!

Alemdar

Karadeniz’de Cinayet!

Rüsumat 4

Teğmen Celal ve Bolşevik Ahmet

Çiçerin ve Enver Paşa

Tekâlif-i Milliye

Ve Sakarya Savaşı

Kars Antlaşması

Aralov ve Ebilov Cephede

Büyük Taarruz

Suyun Öte Yanı

Veda

(…)

Esas olarak Kuvayı Milliye denizcilerinin müthiş mücadelelerini okurken yazarın denizcilik terminolojisine ve yöre coğrafyasına hâkimiyetine adeta şapka çıkartıyorsunuz. Bence Fakültelerdeki Devrim Tarihi derslerinde, liselerde mutlaka ama mutlaka okutulmalı.

Beş dönem milletvekilliği yapan Kemal Anadol’un bu yeni yapıtını Amiral Cem Gürdeniz bakın nasıl değerlendiriyor:

“Çılgın Türk denizciler sadece Kurtuluş Savaşı malzemesini değil, aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlük ateşini taşıdılar. Onlar sayesinde Gazi Mustafa Kemal ‘Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’daydı’ diyebildi. Kemal Anadol, 1919 – 1923 arasında Karadeniz’de yaşanan olayları akıcı bir roman kurgusuyla okuyucuya aktarıyor. Mustafa Kemal’den Frunze’ye, Lenin’den Stalin’e, Cebesoy’da Mustafa Suphi’ye, Enver Paşa’dan Çiçerin’e sizi aynı toplantı odasında ya da mektuplarla belgelerle buluşturuyor. Bugüne kadar bilinmeyen pek çok tarihi gerçeği okuyucuya heyecanla aktarıyor.

Sayfalar arasında başarı,  zafer ve mutluluk kadar; acı, hüzün ve yokluk duyguları da dolaşıyor.

Kitabı kapatırken Atatürk’ün ünlü sözünü hatırlıyorsunuz: ‘Umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim’

Tarih, coğrafya ve jeopolitik bilgisi nerede ise yok denecek kadar az olan maceraperestlerin Türkiye’yi sürüklediği çıkmazlardan kafayı kaldırıp bir soluk alabilmek ve bu maceraperestlere karşı 1789’un Aydınlanması, 1917’nin Emek Kardeşliği ve 1923’ün Tam Bağımsızlığından bir Cumhuriyetçi Hat İnşası için Kulağım Karadeniz’de: Kuvayı Milliye Donanmasının Romanı’nı da mutlaka okumalı…

———————————————-

Yazar: Kemal Anadol

Kitap Adı: Kulağım Karadeniz’de: Kuvayı Milliye Donanmasının Romanı.

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınları

Baskı Yılı: Mayıs 2019. 3. Baskı. İstanbul.

Diğer Yazılar