Hayır, Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü İmza Kampanyasıyla Geri Açılmayacak

Hayır, Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü İmza Kampanyasıyla Geri Açılmayacak

Akasya Kansu yazdı:
“Laikçi cumhuriyetin poliklinikleri kapattık. Saray gibi özel hastanelerimiz var. Sgk’la anlaşmaları da var. Sgk da bir yere kadar öder ama bilesin. Üstünü ödemen lazım. Ne naz ettin öyle? At be elini cebine kardeşim. Sen ne önyargılı şeysin öyle? Bırak o solcu ağızları. Akıllandık biz, önyargılarından arındık. “

Nasıl AIDS Afrika’daki yeşil maymundan insana (ve hatta öncelikle gaylere!) geçmediyse ve fakat insan eliyle Afrikalılara geçirildiyse, yüksek ihtimalle Corona da yarasadan insana tesadüfen ya da mutasyona uğrayarak geçmedi. Bu sorunsalın özüne inecek kadar bilgi ya da uzmanlığımız yok. Kapitalizm yeni bir oyun sahneye koydu. Altta kalanın canı çıkıyor. İspanya bütün özel hastaneleri kamulaştırdı. Salgında şimdilik; Çin, Güney Kore, Almanya gibi birkaç iyi örnek dışında dünyanın büyük bir kısmı ölümle! sınanıyor.

Türkiye’nin son durumu ne olur öngörülebilir değil. Geçmişe özlem var. Ama hülyalı, nostaljik hayalleri bir kenara koymak lazım. Örneğin, bir grup, bir dönem fakir Anadolu’yu hastalıkların pençesinden kurtaran ve aşı çalışmaları yürüten Hıfsıhha Enstitüsü’nün yeniden kurulması için bir imza kampanyası oluşturmuş. Ama hemen söyleyelim, zavallı bir imza kampanyasıyla Enstitü geri açılmayacak. O, cumhuriyetin projesiydi. Akıllanmak lazım.

Artık biz uslandık. Liberalizme bağrımızı açtık. Sükûnetle başımıza gelenleri atlatmayı bekliyoruz. Bize öyle salık verildi. Önyargılarımızdan arındık. Parasını bastırır ilacı alırız. Gerekeni yapar, medikal malzemeleri dışardan getirtiriz.  Sabrederiz. Bekleriz.

Mücerret cumhuriyetin işiydi “Şeker Fabrikaları”. Laikçi cumhuriyetin şeker fabrikası sadece şekerle, küspe üretmezdi. Tövbe estağfurullah, alkol de üretirdi. Kapadık rahatladık. Atarız pamuk ellerimizi cebimize özel sektör gerekirse alkolden bize kolonya da yapar. Stoklarla sınırlıysa kolonya. Bekleriz. Çünkü, önyargılarımızdan arındık biz.

Laikçi cumhuriyetin poliklinikleri kapattık. Saray gibi özel hastanelerimiz var. Sgk’la anlaşmaları da var. Sgk da bir yere kadar öder ama bilesin. Üstünü ödemen lazım. Ne naz ettin öyle? At be elini cebine kardeşim. Sen ne önyargılı şeysin öyle? Bırak o solcu ağızları. Akıllandık biz,  önyargılarından arındık.

Yüce gönüllü siyasetçilerimiz, iş insanlarımız var. Sosyal devlete ne hacet. Başı sıkışan, işten atılan olursa onlar koşarlar. Öyle hayaller kurma, devletçilik de neymiş CHP bile öyle bir oku olduğunu hatırlamıyor. Akıllandık biz. Sen de akılını başına topla.

Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü yeniden kurulsun, halk sağlığı yeniden korunsun istemişsin. Olmaz öyle şey. Bastıracaksın alacaksın, bastıracaksın kapatacaksın, yenisini açıp adamını koyacaksın. Hayaller kurmayacaksın. Akıllanacaksın.

Diğer Yazılar