Serkan Erkan: Motosiklet insana kendini geliştirmenin anahtarını veriyor!

Serkan Erkan: Motosiklet insana kendini geliştirmenin anahtarını veriyor!

Kimisi onunla rüzgara açılmak ister, doğanın kokusunu içine çekmek, özgürlüğün tadına varmak için; kimisi ona isim bile takar, fotoğraf aşkına baş kahraman eder; kimisi yola çıkmak yeter der, bir rota bile belirlemez; kimisi yalnız, kimisi birlikte yol almayı sever; bir anahtar kadar yakın, bitmeyecek bir yol kadar uzun, anıları anlatılamayacak kadar çok, virajları keskin, sorunlar onunlayken keyfe keder… Bunun adı motosiklet aşkı…

Kimisi onunla rüzgara açılmak ister, doğanın kokusunu içine çekmek, özgürlüğün tadına varmak için; kimisi ona isim bile takar, fotoğraf aşkına baş kahraman eder; kimisi yola çıkmak yeter der, bir rota bile belirlemez; kimisi yalnız, kimisi birlikte yol almayı sever; bir anahtar kadar yakın, bitmeyecek bir yol kadar uzun, anıları anlatılamayacak kadar çok, virajları keskin, sorunlar onunlayken keyfe keder… Bunun adı motosiklet aşkı… Bu hafta da sevgili eşim Serkan Erkan ile motosiklet ile ilgili aklımıza gelen ne varsa konuştuk, felsefesinden, kurallarına; avantajlarından, kazaları önlemek için nasıl farkındalık yaratılıra kadar severek anlattı. Motosikletiyle mutlu, yolu uzun, hayalleri gerçek, aşkı bol olsun.

Touring, Enduro, Cruiser, Racing, Commuter, Scooter gibi sınıflandırabileceğimiz motor türlerinden hangisi sizin tercihiniz ve sebebi nedir?

Hem Türkiye’deki yol şartlarına daha uygun olduğu için , hem de off-road kullanmayı tercih ettiğim için adventure tarzı bir motor kullanıyorum. Hem yol şartlarında gidebilen, hem de arazi şartlarında kullanılabilen touring ve enduronun özelliklerini içinde barındıran bir tür.

Motosikletin diğer araçlara göre avantajları nelerdir? Hangi durumlarda bugün motorla değil de arabayla gideyim diyorsunuz?

Günlük trafikteki avantajlarını düşünecek olursak, özellikle de tek başına seyahat edenler için, toplu taşıma da çok gelişmiş olmadığı için, araba kullanmaya göre daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Araba kullanmanın da günümüz şartlarında israf olduğuna inanıyorum. Tek kişinin kapladığı alanı düşünecek olursak, trafik sıkışıklığının en büyük sebebi de bu. Motor kullanımı artarsa trafik problemi de çözüme ulaşır. Yol ve hava şartları müsait olduğu sürece tabii. Mevcut yollarımızı daha düzgün kullanmak ve enerji israfını önlemek adına motosiklet çok avantajlı.

Yorgun olduğumda, bir konu hakkında düşündüğümde ya da konsantrasyonumun daha düşük olduğu zamanlarda motosiklet yerine arabayla çıkmayı tercih ediyorum. Motosiklette daha çok açık havada olduğunuz için, kullanım gününde de şık olmanız gerekiyorsa, araba tercih sebebi oluyor.

2021 yılında dünya genelinde motor sayısının 160 milyona çıkması bekleniyor, Türkiye’de ise her 100 kişiden 4ü motor kullanıcısı. Genel olarak ailelerde de motorun tehlikeli olduğu kanısı var. Motor kullanımını daha güvenli ve daha tercih edilir hale getirmek için neler yapılabilir?

Tehlikeli olanın motosiklet değil de diğer araçlar olduğunu düşünüyorum. Diğer araç sürücülerinin motosikletleri farkedememesi ya da onlara nasıl yaklaşacaklarını bilmemeleri esas tehlikeyi oluşturuyor. Motosiklet bu faktörler olmadığında aslında çok da tehlikeli bir ulaşım aracı değil. Kontrol edebiliyorsanız hiçbir tehlikesi yok. Daha güvenli hale getirmek için ise, araç sürücülerine verilen eğitimlerde, motosikletlerden daha çok bahsedilmesi gerekir. Motosikletlerin daha çok farkına varılması konusunu çözmek için de motosiklete de araç muamelesi yapılması öğretilmeli. Bu başarılırsa, hem tehlike ortadan kalkar, hem de motosiklet kullanıcı sayısı artar. Sayı arttıkça farkedilirlik oranı da artacaktır.

Kayıtsız ve ehliyetsiz motor kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunun kanun dışı olduğunu ve kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu yanılgı, motosikletin de bisiklet gibi kullanılabileceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor. Motosiklette 15-20 km üzerine çıktığınızda kontrolü oldukça değişiyor. Dolayısıyla, motosiklete bilinçli olarak binilmesi gerekiyor. Bilincin göstergesi de ehliyetin alınması ve ardından periyodik eğitimlerle pekiştirilmesidir. Ağırlığı çok değişkenlik gösteren bir araç olan motosikletten bahsediyoruz. Böyle bir kütleye hakim olmak için hakimiyet ve uzun yol eğitimlerinin alınması gerekir. Yolun neresi takip edilmeli, nereye bakılmalı, nasıl kullanmalı hepsi öğrenilmelidir.

Araba ehliyetini motor ehliyetinden önce alan birisi olarak, motor kullanmaya başladıktan sonra araba sürüşünüzde farklılıklar oldu mu?

Araba ehliyeti alırken standart bir ehliyet kursuna gittim, üzerine de yıllardır trafikte edindiğim tecrübem eklendi. Fakat motosiklette ehliyet kursu haricinde ileri sürüş eğitimleri de aldım. Özellikle yol eğitimlerinde öğrendiğim bilgileri, araba kullanırken de kullanıyorum. Konumlanma, görüş ve bakış ile ilgili konular araba sürüşümü de olumlu yönde etkiledi. Araba kullanırken de motosiklet kullananları anında farketmeye başladım.

Motor ehliyeti alma yaşı 16 iken, araba kullanmayı öğrenmeden önce motorla trafiğe çıkmak konusunda fikriniz nedir?

Aslında trafik tecrübesinin motosikletten önce arabada edinilmesini daha risksiz buluyorum. Dolayısıyla, bir miktar trafik tecrübesi edinildikten sonra motosiklete binilmesi daha uygun olabilir. Öte yandan, endurolara çok ufak yaşlarda da başlanabilir, eğitmenle beraber kurslar eşliğinde risk olmadan trafik dışında eğitimler alıyorlar.

Herkes için motosiklet kullanımının felsefesi ayrı olabilir, sizinki nedir?

Motosikleti bir çeşit meditasyon olarak görüyorum. Geçmişiniz ve geleceğiniz ile olan ilişkiniz kesiliyor ve anı yaşıyorsunuz. Kaygılarınız, korkularınız ve günlük yaşamdan kaynaklı stresiniz motosiklet üzerine çıktığınızda yerini mutluluğa bırakıyor.

Otuzlu yaşlarda motor kullanmaya başlamış birisi olarak daha önce başlamış olmayı ister miydiniz? Motor kullanımı nasıl bir bilinç gerektirir?

Daha doğrusu otuzlu yaşlarımın sonlarında başladım. Önce başlamış olmayı isterdim, böylece daha eğlenceli vakit geçirebilirdim diye düşünüyorum. Bilinç konusunda ise, belli bir olgunluğa eriştikten sonra motosiklet kullanmanın faydası mutlaka olmuştur. Fakat 27-28 yaşında da başlasam bunu yine bilinçli bir şekilde yapabilirdim diye düşünüyorum. Başlangıçta spora, alışverişe gitmek için kolay olur diye bir scooter aldım, üç ay sonra daha büyük bir motosiklete geçtim.

Motor kazalarının çoğunun ilk ve son 2 km içinde yaşandığını düşünürsek bunu önlemek için neler yapılabilir?

Bu durum sadece motosiklette değil diğer araçlarda da geçerli. Ya ilk yola çıktığınızda, ya da varış yerine yaklaştığınızda kazalar olabiliyor. Taşıta bindiğiniz anda, adapte olmak için sakin olmak gerekiyor, yine aynı şekilde yol bitmeye yakınken de bir an önce ulaşmak için daha hızlı gidimemeli. Kontrolü kaybetmeden, sakin ve yola konsantre olarak sürüşe devam edilmelidir.

Motorculuk kuralcılıktır çünkü viraja nasıl gireceğiniz ve çıkacağınız kurallarıyla bellidir. Siz de motorla ilgili düşüncenize göre böyle bir betimleme yapabilir misiniz?

Motosiklet insanın yapabileceklerinin farkına varmasıdır. Daha önce hiç motosiklet kullanmayan insanlar için korkutucu olabilir ama kullanmaya başlayınca korkularınızı yenersiniz ve yendikten sonra da neler yapabileceğinizin farkına varırsınız. Çevredeki insanlar da bu kadar korkulan motosikletin o kadar da korkulacak bir araç olmadığını anlar. Motosiklet insana kendini geliştirmenin anahtarını veriyor, bu anahtarı hayatınızdaki her konuda kullanabilirsiniz.

Araba kullanmak film izlemeye, motor kullanmak filmin başrolünde olmaya benzer diye düşünenler var, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ben araba ve motosikleti kıyaslayamıyorum, bence birbirlerinin karşısına konulabilecek araçlar değil. İkisinin de ayrı ayrı avantaj ve dezavantajları var. İkisinin de kendisine göre zevkli ve zevksiz yanları var. Motosiklet biraz daha heyecanlı ve popüler bir araç.

Yakın bir arkadaşınız motor alacağını söylese önerileriniz neler olur?

İlk önerim, profesyonel kurum ve kişilerden eğitim almaları olur. Ehliyet kurslarında yeterli eğitim verilmediğini düşünüyorum. Dolayısıyla, mutlaka üzerine ek eğitimleri periyodik olarak almaları gerekir. Ardından da bütçesinin yeteceği en kaliteli ekipmanı almaları gerekir.

Motosiklet ile ilgili planlarınız ve hayalleriniz nelerdir?

Türkiye’de gezilecek ve görülecek çok güzel yerler olduğunu düşünüyorum. Öncelikle Türkiye turu planlıyorum. Bu turumda da bol bol görüntü kaydetmek istiyorum.

Son olarak trafikte motor kazalarını önlemek için sizce neler yapılabilir? Hem araba hem motor kullananlara trafikte ayrı ayrı önerileriniz nelerdir?

Trafikte motosikletlerin nasıl hareket etmesi gerektiği ve diğer araç sürücülerinin onlara nasıl yaklaşması gerektiği gibi konularda kamu spotları ile tüm sürücüler bilinçlendirilebilir. Kurallar net bir şekilde çizilmeli ve tüm sürücülere aktarılmalıdır. Örneğin Fransa’da trafik durduğunda motosiklet kullanıcıları arabaların arasına girerek ilerleme, yani filtreleme hakkına sahiptir, en öne geçmek yasal hakkıdır. Tüm araç sürücüleri de bunu bilir ve dururken aralarından motosiklet geçebilecek şekilde konumlanır. Bizde ise, araya giren motosiklete araba sürücüleri tarafından kötü gözle bakılır, kimi zaman sıkıştıranlar bile olur. Halbuki duran trafikte aralara girmek, motosikletlere arkadan çarpmaları engellediği için, büyük bir güvenlik tedbiridir. Motosikletlerin araba gibi diğer arabanın arkasında durması sürücünün can güvenliğini tehlikeye sokar.

Ülkemizde hemen hemen hiçbir yolumuzdaki trafik levhalarında motosiklet ile ilgili bilgilendirme yoktur. Motosikletin de araç statüsünde olduğu öncelikle devletimiz tarafından belirtilmelidir. Örneğin hız limitlerini gösteren tabelalarda genellikle araba, kamyon, otobüs şekillerine rastlarız. Motosiklet aralarında yoktur. Motosiklet hız limitleri de tabelalara eklenirse, devletimizin bizi sahiplendiği mesajı daha iyi iletilir ve tüm sürücülerin farkındalığı artar.

Motosiklet kazalarındaki can kayıplarını azaltmak için alınması gereken en büyük önlemlerden biri de  yol kenarlarındaki bariyerlerin motosiklet kazalarına uygun hale getirilmesidir.  Şu anki haliyle bu bariyerler sürücüleri korumak bir yana dursun, onlara ciddi zararlar vermektedir.

Son olarak ve en önemlisi; hem araç sürücüleri, hem motosiklet sürücüleri birbirlerine saygı göstermeli ve yolda birbirleri ile eşit haklara sahip olduklarını unutmamalıdır.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

Not: Fotoğraflar için İlker Kül’e teşekkür ederiz.

Diğer Yazılar