Çarkıfeleğin Döktüğü Muhteşem Gözyaşı

Çarkıfeleğin Döktüğü Muhteşem Gözyaşı

Akasya Kansu yazdı:
Kapitalizme karşı asıl olan medeniyeti devam ettirmektir. İda dağını korumak, Salda gölünü imara açtırmamak bir devralmadır, benzerlik kurmaktır, doğayı korumaktır, tarih köprüsünün bir ucundan bir ucuna taş taşımaktır…

Tennyson şiirinde

“Muhteşem bir gözyaşı döküldü

Kapıdaki çarkıfelekten” der.

Bu dizeleri Virginia Woolf “Kendine Ait Bir Oda” kitabında kullanır. Woolf,  imrenir, devralır, kullanır. Önceki kuşakların şiirleri çağdaşları teslim alır der Woolf. Teslim alışın nedeni, eskiden sahip olunan duyguların o şiirlerde yüceltilmesidir. Bu sayede şiiri okuyan o duyguyu tanır, kolayca tepki verir.

Hayatın döngüsü de böyledir. Doğa da tarih de imrenir, devralır, kullanır.

Efes’in kalıntılarından Anadolu Selçukluları cami yapmıştır. Tarihin üstüne bir tarih koymuştur.

Yaprak böceği aynı bir yaprak gibidir. Yeşil bir yapraktan ayırt edemezsiniz onu. Böylece beslenir, korunur, yaşar. Taklitle bir yaşam devam eder.

Bir devralmadır yaşam bir benzerlik kurmaktır.

Kaz dağları İda dağlarıdır aslında. Antik Yunan’ın tanrılarının dağıdır İda. Tanrılara yaraşır güzelliği yüzünden. Devralınmıştır o dağlar, tarihin bize mirasıdır.

Bugün Kanadalı kapitalizmin Türk taşeronuyla kestiği ağaçların sırt verdiği dağlar için Çanakkale Savaşında hem Türk hem de Kanadalı gençler ölmüştür. Bugünkü kapitalizmin bir önceki elinin paylaşım savaşıdır 1. Dünya Savaşı. Bu yüzden ölmüştür onca genç Çanakkale’de. Değişen pek bir şey yoktur. Kongo’da, Ruanda’da çıkan savaşlar paylaşılamayan altının, petrolün, pırlantanın savaşlarıdır. Savaşı çıkartan kapitalist altını kazanır.

Kapitalizme karşı asıl olan medeniyeti devam ettirmektir. İda dağını korumak, Salda gölünü imara açtırmamak bir devralmadır, benzerlik kurmaktır, doğayı korumaktır, tarih köprüsünün bir ucundan bir ucuna  taş taşımaktır.

Woolf haklı. Eski anlatıların bizde bir duygu olarak kaldığı kesin. Tennyson’un çarkıfeleğinin döktüğü o muhteşem gözyaşı gibi akıyoruz dağlara.

Diğer Yazılar