Salda, Kaz Dağları ve Bir Çöl Filmi

Salda, Kaz Dağları ve Bir Çöl Filmi

Virginia’nın Odası yazdı:
Eşikteyiz şimdi. Geleceğimizden borç alarak inşa ettiğimiz bir eşikte, çöle kurulmuş bir film platosunda çekilecek müstakbel hayatlarımızı sessizce ve ölümcül bir eylemsizlikle izliyoruz…

Bulunduğum/bulunduğumuz eşik, gelecekten alınmış borçla inşa edilmiş bir eşik. Borcunuzu ödemezseniz, işin sonunda çalmış sayılırsınız. Görülüyor ki, biz de geleceğimizden çalacağız. Hem de mükemmel bir eylemsizlikle, tıpkı Godot’yu bekler gibi bir sebat ve nankörlüğe doygun o eylemsizliğimizle. 

Bizler ölümlüleriz. Bir babadan olma, bir anadan doğma; karbondan ve damardan müteşekkil ölümlüler. Pek çoğumuzun pek çok şeyle sorununun olması normaldir çünkü insan olmak, bazı savaşları anlaşılır kılar. 

Anlamadığım şey, bir insanın ağaçla neden sorununun olduğudur. Ağaçla, ormanla, gölle, dağlarla, denizlerle yedi göbekten bir kinle yetiştirilmiş bir asker gibi neden savaştığıdır. Anlamadığım şey; birinin, bir ağacı keserken neden elinin titremediğidir. Aklıma bir türlü girmeyen şey, üzerine yemin edilmiş bir ülkü gibi bu ülke üzerinde kök salmaya muktedir her şeyin neden yok edilmesi gereken bir hedef görüldüğüdür.  

Bir yalancıyla dürüstü, bir katille maktülü, bir dolandırıcıyla dolandırılanı, bir aşıkla kalp kıranı altına oturtabileceğiniz en kutlu gölgelik bir ağaç gövdesiyken; sonsuz bir çölün özlemini gerçekleştirmeye edilmiş yeminlerin ihaleye çıkartılması neden?

Salda’dan neden nefret eder insan?
Kaz Dağları’na nasıl kıyar?
Hasankeyf sular altında kalırken mesela, hiç mi uğramaz vicdanına belki de kirpiklerini aldığı büyük büyük dedesinin bastığı yerleri elleriyle yok etmenin azabı?
Bi insan,
Ağaçtan ve o ağaç üzerine yuva yapmış kuşlardan ve sincaplardan neden utanmaz? Hem de en çok utanmamız gereken onlarken. 

Eşikteyiz şimdi. Geleceğimizden borç alarak inşa ettiğimiz bir eşikte, çöle kurulmuş bir film platosunda çekilecek müstakbel hayatlarımızı sessizce ve ölümcül bir eylemsizlikle izliyoruz. 
Ve görünürde gölgesine sığınabileceğimiz bir ağaç bile yok. Çünkü hak etmiyoruz.

Diğer Yazılar