Kime Oy Vermeli?

Kime Oy Vermeli?

Büyükşehirlerde, yatırımları planlama ve uygulama belediyenin yetkisinde. Bu yetki ile adaylar tarım ve hayvancılıkta neleri yapacaklar, projeleri nelerdir?

31 Mart, yerel seçimlerinde daha önceki seçimlerde görmediğimiz, alışık olmadığımız olaylar yaşadık. İftiralar, yalanlar havalarda uçuştu. Her türlü montaj, şantaj yapılarak seçmen etkilenmeye çalışıldı. Siyasette seviyenin yerlerde süründüğü bir seçim gerçekleşti. 

Yerel seçimler sonuçlandı. Seçilen başkanlar görevlerine başladılar.

İstanbul’da ise oylar tekrar tekrar sayıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) çelişkili ve tartışmalı kararlar aldı.

Dünyanın gözü önünde tirajı komik bir durum yaşandı.

Ve sonuç; YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran’da tekrarlanması kararını verdi.

                                                                      ***

Partiler ve adayları harıl harıl çalışmakta.

Başkan seçilirlerse uygulayacakları projelerini kamuoyuyla paylaşmaktalar.

İstanbul seçmeni için iki yol var.  Ya, takım tutar gibi partisine oyunu verecek. Ya da, 31 Mart seçimlerinden bu yana yaşanan haksızlığı, hukuksuzluğu ve de adayların projelerini, Per formasyonunu, değerlendirip oy verecek.

                                                        ***

Adayların açıkladıkları projelerin hepsi de önemli. Açıklanan her proje, İstanbul’da yaşayan bir kesimin sorununu çözmeye yönelik.

Örneğin; Sayın Yıldırım’ın “köprülerden motosikletçiler ücretsiz geçecek” açıklaması, sadece motosiklet kullananları ilgilendiriyor. Sayın İmamoğlu’nun “kreşi olmayan mahallelere kreş açacağız” açıklaması çocuğu olan anneleri ilgilendiriyor.

Adayların, bunlar gibi birçok vaatleri var.

                                                             ***

En önemlisi; 16 milyon İstanbullunun beslenmesi, sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımı nasıl çözülecek?

İstanbul, tarım ve hayvancılık potansiyeli olan büyük bir anakent. Tarım ve hayvancılık potansiyeli nasıl verimli hale getirilecek?

Büyükşehirlerde, yatırımları planlama ve uygulama belediyenin yetkisinde. Bu yetki ile adaylar tarım ve hayvancılıkta neleri yapacaklar, projeleri nelerdir?

                                                                            ***

Adayların açıkladıklarını ve projelerini incelediğimizde; AKP’nin adayı, Sayın Binali Yıldırım’ın Tarım ve hayvancılıkla ilgili şu ana kadar bir açıklaması yok. Konu ile ilgili yapacakları belirsiz.

CHP adayı, Sayın Ekrem İmamoğlu; “İstanbullu ailelerin ucuz ve sağlıklı gıdaya erişebilmesi en öncelikli konularımızdan biri olacak. Üretimden tüketime kadar, tarladan sofraya gelinceye dek, doğru işleyen bir organizasyon kuracağız.

Öncelikle İstanbul çevresi, Trakya ve Marmara Bölgesi için ‘Bölgesel Ölçekte Tarımsal Koruma ve Üretim Planı’ hazırlayarak, İstanbul ve çevresinde yapılan tarımsal üretimi verimli hale getirip artıracağız. Tarım topraklarımızı kesinlikle koruyacağız. … Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatifleri destekleyeceğiz. Böylelikle, içerisinde esnafın, pazarcının, manavın, kooperatiflerin ve belediyenin yer aldığı bir ‘Üreticiden Tüketiciye Gıda Zinciri’ oluşturacağız. Alıcı ile satıcı arasında belediyenin organizasyonu ile ‘akıllı kontrat’ sistemini getireceğiz.

Organik tarımı teşvik edeceğiz. Köy pazarları ile üreticiden tüketiciye doğrudan satış sağlayacağız. …‘Kent tarımını’ destekleyecek, kentsel açık alanlarda bostan ve bahçe üretiminin teşvik edilmesini, buna halkın katılımını sağlayacağız. İstanbullu toprakla buluşacak, nefes alacak. …‘Kent Gıda Konseyi’ kurulacak ve özellikle yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar geliştirilecek. İBB, bu gıdaların denetlemesinden sorumlu olacak. Kent Gıda Konseyi afet durumlarında da kullanılacak gıda stoklarının oluşmasını sağlayacak ve israfı engelleyecek.

…2 adet ‘Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’ kurularak, İstanbulluların ucuz, sağlıklı et ve süt ürünlerine kavuşmasının önü açılacak. Bu bölgeler aynı zamanda birer istihdam merkezi olacak. ‘Halk-Süt’ü kuracağız. Artık İstanbullu, sağlıklı ve ucuz sütü kolaylıkla temin edebilecek. Yoksul ve ihtiyaç sahibi kesimlere ve özellikle ilkokul çağındaki öğrencilere ücretsiz süt dağıtımı yapılacak. …Gelir seviyesi düşük ve emek-yoğun çalışılan mahallelerde ve üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ucuz, temiz ve nitelikli yiyecek hizmeti sağlayan Mahalle Mutfaklarını kuracağız. Mahalle Mutfakları, bölge esnafı ile uyumlu, hatta onlarla birlikte, açıldıkları mahallelerde bir yandan yoksul, öğrenci ve emekçilerin günlük yemek ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayacak, diğer yandan da o bölgelerde istihdam oluşturacak.”

Sayın İmamoğlu, İstanbul’un tarım ve hayvancılık sektörü ve insanların gıdaya ulaşımını kolaylaştırma ile ilgili yapacaklarına yer vermektedir.

Sayın İmamoğlu, bu önemli konuda da rakibi Yıldırım’dan farkını gösteriyor.

                                                                                  ***

İstanbul’u, Recep Tayyip Erdoğan’ın (RTE), 27 Mart 1994 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ile başlayarak ve bu güne kadar AKP zihniyeti yönetmekte. Başkanlar değişse de yönetim zihniyeti aynı.

AKP zihniyetinin İstanbul’u getirdiği nokta ortada!

Gelinen noktayı en güzel, Sayın RTE açıkladı. “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik. Biz bu şehre ihanet ettik. Hala da ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum” dedi

23 Haziran’da, İstanbul seçmeni karar verecek. Ya, ihanet eden AKP zihniyeti yönetmeye devam etsin diyecek. Ya da değişim isteyerek yeni bir anlayışın yönetmesini isteyecek.

                                                           ***

AKP zihniyetinin değişimi, İstanbul’a iyi gelecek, güzel olacak!

23 Haziran’da oylar İmamoğlu’na!

İmamoğlu başkan olacak, her şey güzel olacak.

İstanbullu güzel günler görecek!

hasanmacit@gmail.com

Diğer Yazılar