Bir Nevi Mucitlik

Bir Nevi Mucitlik

Bu arada balık demişken, hazır yaz gelmiş Haziran’da tüketilmesi uygun olan çipuraları bulmak kolayken, lezzeti de pek münasipken, omega-3 küpü bu besinden taze taze faydalanmanın, İspanyol damak tadına bakmanın tam zamanı diyorum

Yemekle olan ilişkim biraz karışık. Düzenli olarak yemek yapma konusunda istediğim performansı gösteremiyordum son zamanlarda. Üşengeçlikten sıyrılmak, yalnız yaşamanın getirdiği özensizliğe veda etmek kolay olmuyor.

Bazı insanlar vardır, tek başına olsalar da kendilerine sofra hazırlarlar. İşte böylelerine hayranlıkla başladı yemek yapmayla ilgili mesaim. Kendimi son zamanlarda mutfağa verdim. İlginçtir bu işte pratikle hız kazanılıyor. İki saat uğraştığın hazırlık bir bakmışsın bir saate inmiş. Hızlandıkça da keyif artıyor.

İnsan çok tuhaf bir makine, çaba gösterdikçe, sonuç aldıkça tatmin oluyor. Denemekten, çabalamaktan, uğraşmaktan yorulmadan ritmi tutturmak gerekli. Bir tren gibi sabırla yolları aşmayı hedeflemeli. Aceleye, kaygıya, kimseyi takip etmeye gerek yok.

Zamanın ruhunu takip etmektense kendi ruhunu dinleyenler artacak kanımca. Mutfakta, serbest stil performans sergilemek de insan ruhunu besleyenler arasında.

Birde, bir heves alınmış, raflarda unutulmuş yemek kitapları var. O kadar tarif, bilgi ne için?

Tabii ki tatbik etmek, güzel sofralar, yemekler icra edip hayatı neşelendirmek için. Sağlıklı ve lezzetli beslenmek için. En önemlisi de yaşadığını hissetmek için.

Ayrıca her yemek bir keşif. Özellikle, çok para harcamadan, yaratıcılıkla keşfedilmiş tatlar bir mucit gibi hissettiriyor insana kendini.

Yaratıcılığımı, içgüdülerimi kullanarak yemekler yapabiliyorum artık, o kıvama geldim. Oradan buradan edindiğim bilgileri harmanlıyor, yeni tarifler peşinde koşuyorum. Mutfakta özgürce çalışıyorum. Mesela bu aralar İspanyol mutfağına takıldım.

Bu süreçte yeni hedef belli oldu: İspanyol yemeklerinin zorluk derecesi kolay ve orta olanları itinayla ayıklanıp, bir bir yapılacak, bu mutfağa hakim olunacak ve sizlerle paylaşılacak.

İspanyol mutfağıyla tanışmanın sizin için de zamanı geldi hissediyorum.

Farklı bir lezzet anlayışları var ama özünde Akdeniz mutfağı yani bizim damak tadımıza uygun, istisnalar hariç bittabi. Özellikle deniz mahsulleri ve balık tarifleri çok zengin.

Bu arada balık demişken, hazır yaz gelmiş Haziran’da tüketilmesi uygun olan çipuraları bulmak kolayken, lezzeti de pek münasipken, omega-3 küpü bu besinden taze taze faydalanmanın, İspanyol damak tadına bakmanın tam zamanı diyorum.

Ne dersiniz?

İlginizi çekecek, çok lezzetli, fırında çipura tarifini sizlere aktarıyorum. Unutmadan söyleyeyim, oldukça kolay ve hesaplı bir yemek!

FIRINDA ÇİPURA

Malzemeler

2 adet çipura

½ kg patates

2 adet büyük domates

2 adet kuru soğan

2-3 diş sarımsak

1 demet maydanoz

1.5 su bardağı beyaz şarap

4-5 adet defne yaprağı

YAPILIŞI

Patatesleri ince yuvarlaklar olarak kesin. Tepsinin altına güzelce dizin, tuzlayın. Balıkları üzerine koyun. Domatesleri soyun ve yuvarlak kesin. Soğan, sarımsak, maydanoz ve domateslerle balıkların üstünü örtün. Defne yapraklarını aralara yerleştirin. Son olarak beyaz şarabı yemeğin ütünde gezdirerek dökün. Orijinal tarifinde bir bardak kanyak ve bir bardak şarap veriyor ama ben sadece şarap kullandım. (mümkünse en ucuzunu alın)

Nasıl bir lezzet olacağını merak ediyorsanız kanyak da kullanabilirsiniz.

Yemeği önceden 180 derece ısıttığınız fırında 160 derecede bir buçuk saat kadar pişirin.

Servis ederken balığın suyundan üzerine koyabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun, sofranız bereketle dolsun.

Diğer Yazılar